Poznaj dietę docenioną przez naukowców – zasady diety DASH

0
868
Poznaj dietę docenioną przez naukowców – zasady diety DASH

Każdego roku eksperci z amerykańskiego magazynu U.S. News and World Report wybierają najlepszą dietę spośród diet stosowanych przez ludzi w USA. W styczniu 2020 r. drugie miejsce w rankingu zajęła dieta DASH (która w ostatnich latach regularnie zajmowała najwyższą pozycję). Pod skrótem DASH kryje się pełna nazwa diety – Dietary Approaches to Stop Hypertension. Co powinniśmy wiedzieć o diecie? Czy warto z niej skorzystać, aby schudnąć i poprawić stan swojego zdrowia.

Czym jest dieta DASH?

DASH oznacza „dietetyczne podejście do leczenia nadciśnienia”. Dieta została opracowana w US National Heart, Lung i Blood Institute. Polega na zmniejszeniu ilości lub całkowitym odrzuceniu soli, a także ograniczeniu żywności bogatej w tłuszcze nasycone i cukier. Plan żywieniowy obejmuje przede wszystkim warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste, niskotłuszczowe produkty mleczne, ryby, drób, fasolę, orzechy i oleje roślinne. Podstawową zasadą jest ograniczenie spożycia produktów o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych: na przykład tłustych mięs, tłustych produktów mlecznych, oleju kokosowego oraz oleju palmowego. Ponadto należy spożywać jedynie minimalną słodyczy. Na pierwszy rzut oka możemy odnieść znaczenie, że zasady diety DASH są dokładnie takie same jak w przypadku większości diet, które mają nam pomóc w poprawie zdrowiu. Podstawową różnicą jest to, że DASH jest oparta na liście produktów (i częstotliwości, w jakiej możemy je spożywać) przez twórców. Aby uniknąć bardzo trudnego planowania diety, możemy skorzystać z oferty, którą przygotował catering z dowozem Łódź, czyli z diety pudełkowej.

Największe zalety diety DASH dla zdrowia

Dietetycy twierdzą, że DASH działa skuteczniej niż większość leków stosowanych przy leczeniu wysokiego ciśnienia. Oprócz głównego efektu – obniżenia ciśnienia krwi, DASH pomaga również obniżyć poziom cholesterolu i zmniejszyć wagę. Co ważne, jak zaznaczają sami twórcy diety, efekt utraty wagi jest jedynie „skutkiem ubocznym”. Główną zaletą diety jest to, że nie zmusza nas do rezygnacji z większości ulubionych potraw i surowych restrykcji. Na diecie DASH nie musimy stosować żadnych skomplikowanych przepisów ani nietypowych potraw (ale jeżeli chcemy, aby nasza dieta była naprawdę smaczna, możemy skorzystać z opcji, jaką jest dieta pudełkowa). Na początek należy określić swój cel (schudnięcie lub utrzymanie wagi), a następnie ustalić zawartość kalorii w diecie: od 1600 do 2800 kalorii, biorąc pod uwagę wiek i aktywność fizyczną.

Z czego składa się dieta DASH?

Jak już wspominaliśmy wcześniej, dieta DASH oparta jest na wskazówkach, które określają, ile mamy spożywać produktów należących do określonej grupy produktów. Na diecie powinniśmy spożywać 4-5 porcji owoców dziennie, 2-3 porcje chudego nabiału, 2 porcje chudego mięsa, ryby lub owoców morza dziennie, 4-5 porcji orzechów i nasion w tygodniu (1 porcja ok. 40-50g) oraz zdrowe tłuszcze roślinne jako dodatek do co najmniej 2 posiłków każdego dnia. Jednym z ograniczeń jest spożywanie słodyczy nie częściej niż 5 razy w tygodniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ