Rola pełnomocnika w postępowaniu egzekucyjnym

0
764
Rola pełnomocnika w postępowaniu egzekucyjnym

Jedna z podstawowych zasad prawa głosi: Ignorantia iuris nocet, czyli: nieznajomość prawa szkodzi. Stając przed sądem w postępowaniu cywilnym, czy to jako powód czy pozwany, większość osób nie rozumie zawiłości prawnych, co w rezultacie prowadzić może do dalszych konsekwencji jak np. wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Kiedy sprawa trafia do komornika

Poza kilkoma wyjątkowymi przypadkami, polskie prawo nie narzuca obowiązku posiadania pełnomocnika w osobie radcy prawnego lub adwokata ani przed sądem pierwszej instancji, sądem apelacyjnym ani w postępowaniu egzekucyjnym. Jednak zdarza się, że zapadający wyrok jest niekorzystny dla strony, która nie wie jak dalej postąpić. W przypadku, gdy zakreślone w wyroku terminy zapłaty należności, opróżnienia lokalu itp. miną, wierzyciel może skierować sprawę do komornika.

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego

Komornik, otrzymując wniosek egzekucyjny wraz z tytułem wykonawczym opatrzonym klauzulą wykonalności, przystępuje do wszczęcia egzekucji. Do dłużnika kierowana jest korespondencja, która językiem prawniczym wyjaśnia kolejne etapy postępowania. W tym przypadku pomocny będzie radca prawny, który wyjaśni swojemu klientowi powód wszczęcia egzekucji i przedstawi korzystne dla niego rozwiązanie.

Zadania pełnomocnika w postępowaniu komorniczym

Tak jak w postępowaniu sądowym, również przed komornikiem każda ze stron może mieć swojego pełnomocnika. W przypadku wierzyciela, kosztem zastępstwa prawnego w egzekucji obciążony będzie dłużnik. Natomiast w przypadku dłużnika, to on sam musi pokryć koszt pracy pełnomocnika. Radca prawny dba o interes swojego klienta. Najczęściej to do niego kierowana jest korespondencja, ma wgląd w historię sprawy i na bieżąco kontroluje sytuację, a w razie potrzeby reaguje. Do jego zadań należy pilnowanie terminów składania wniosków czy wnoszenie skarg.

Radca prawny czy adwokat?

W przypadku podjęcia decyzji o powołaniu pełnomocnika, warto skorzystać z usług polecanych kancelarii, specjalizujących się w postępowaniu egzekucyjnym. Nie ma jednak większego znaczenia czy pełnomocnikiem będzie radca prawny czy adwokat, gdyż ostatnie zmiany w prawie doprowadziły do znaczącego ujednolicenia pola działania obu tych zawodów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ