Do niewątpliwie najważniejszych kwestii w ramach dbałości o swoje zdrowie należy prawidłowa dieta, ale też regularna aktywność fizyczna. Aby prawidłowo się odżywiać i czerpać korzyści płynące z drogocennych właściwości odżywczych produktów, które spożywamy, warto wiedzieć z czego się składają i na co mogą wpływać. W artykule poruszymy temat soku z buraka, ponieważ to warzywo zasługujące na szczególną uwagę.
Posiada mnóstwo cennych substancji, które są nam potrzebne do dbałości o nasz organizm. Sok jest o tyle odpowiednią substancją, ponieważ posiada wiele właściwości odżywczych prosto z owocu, a nie jest on gotowany czy smażony.
Właściwości soku z buraka?
Sok z buraka przede wszystkim oczyszcza organizm z toksyn. Zawdzięcza swoje właściwości betalainom, a dokładnie barwnikom, które także występują w liściach szpinaku. Ponadto zasługuje na szczególną uwagę z powodu dużej zawartości witaminy C, niacyny, tiaminy, ryboflawiny, a także żelaza, wapnia i magnezu. Zatem zawiera wiele cennych witamin, które powinny być podstawą naszej codziennej diety.
Sok z buraka – przeciwskazania
Z uwagi na to, że burak posiada wysoki indeks glikemiczny, nie sprawdzi się w dietach osób chorujących na cukrzycę. Mogą stosować go jednak osoby, które są na diecie odchudzającej. Sok z buraka ma tylko 33 kalorie w 100 gramach. Działa detoksykująco, zapewniając organizmowi to, co najlepsze, dlatego też pijąc sok z buraka można bardzo szybko pozbyć się zbędnych kilogramów.
Wartości odżywcze i lecznicze soku z buraka
Sok z buraka zawiera betaninę, które reguluje funkcje wątroby, jak również woreczka żółciowego. Chroni przed działaniem wolnych rodników, dlatego udowodnione zostało, że spożywanie soku z buraka jest doskonałym sposobem w ramach profilaktyki antynowotworowej. Co więcej, sok z buraka jest świetnym środkiem wspomagającym odnowę organizmu po chemioterapii. Sok z buraka jest źródłem potasu i magnezu obniżających ciśnienie tętnicze. Jest także znakomitym źródłem żelaza. Kolor buraka nie bez powodu jest krwisto-czerwony, ponieważ wspomaga on także procesy krwiotwórcze, dlatego powinny go spożywać osoby, które borykają się z problemami związanymi z układem krwionośnym.
Sok z buraka zdecydowanie warto włączyć do swojej codziennej diety również z uwagi na zawartość tryptofanu, który zapobiega depresjom oraz nerwicom. Tryptofan działa także uspokajająco. Sok z buraka to także źródło kwasu foliowego wykazującego działanie uspokajające. Nie bez powodu polecany jest osobom mającym problem z bezsennością, a także z wahaniami nastrojów. Kwas foliowy ma znaczenie w prawidłowym rozwoju płodu. Właśnie dlatego sok z buraka zalecany jest kobietom w ciąży. Pomaga on także normować poziom cholesterolu. Sok z buraka można pić także w czasie infekcji wirusowych. Działa on bakteriobójczo.
Domowy sok z buraka
Sok z buraka można też wykonać go samodzielnie w domu przy pomocy dobrej sokowirówki. Lekarze coraz częściej zalecają soki domowej roboty. Nie zawierają one konserwantów, sztucznych barwników. W ten sposób korzystamy z dobrodziejstw natury w prosty sposób – bez zbędnych konserwantów. Domowy sok z buraka to niejedyny sok, na jaki warto postawić w swojej diecie. Ta powinna być urozmaicona i dostarczać nam odpowiednich składników odżywczych w odpowiednich ilościach. Warto także pomyśleć o zakupie dobrej sokowirówki. Nic nie da nam pewności odpowiedniej jakości wartości odżywczych jak przemiksowany sok prosto z owocu. Dzięki urządzeniu nie będziemy ograniczeni koniecznością wyjścia z domu i szukania na sklepowych półkach soków w pełni naturalnych. Każdego dnia będziemy mogli przygotować porcję witamin i składników mineralnych znajdujących się w szklance pysznego i odżywczego soku. Taki sok może być świetnym dodatkiem do codziennego, zdrowego śniadania.