Studia prawnicze – czy to się opłaca?

0
579
Studia prawnicze - czy to się opłaca?

Wiele osób wybierając studia decyduje się na prawo, gdyż uważa, że dzięki takim studiom będzie zarabiać kiedyś dużo pieniędzy. Studia prawnicze są jednymi z trudniejszych i wiąże się z nimi masa życia spędzona nad książkami. Wiele osób nie widzi jednak siebie w roli adwokata. Adwokat miesza się w konflikty, oprócz wiedzy musi posiadać tez spryt i niezwykle wysoką odporność na stres. Dlatego też wiele osób decyduje się na zawód notariusza.
Notariusz jest zwany „sędzią pokoju” – oznacza to, że zajmuje się tylko sprawami, w których strony umowy wykazują pełną zgodność. Chcesz przepisać mieszkanie na wnuczka, sprzedać dom, zrobić testament – idziesz do notariusza.
Wiele osób wybierając kierunek na studiach prawniczych zastanawia się ile zarabia notariusz. Na takie pytanie łatwo sobie odpowiedzieć – wystarczy znać rozporządzenie o maksymalnych stawkach taksy notarialnej. Zarobki notariusza zależne są od typu umowy, jej przedmiotu oraz stawek podanych w rozporządzeniu.
Warto wiedzieć, że każde przekazanie nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego. Notariusz sporządza umowy sprzedaży, umowy darowizny, umowy o dożywocie, umowy majątkowe i podziały majątków przed i po rozwodzie (gdy małżonkowie są zgodni co do podziału). U notariusza można także przeprowadzić spadek, spisać testament, odrzucić spadek, poświadczyć podpis, poddać się egzekucji, sporządzić wszelkiego rodzaju protokoły … Wachlarz usług notarialnych jest naprawdę spory.
Odpowiadając na pytanie ile zarabia notariusz trzeba także wyliczyć koszty, jakie notariusz ponosi w związku z prowadzeniem działalności. Koszty te nie są duże w porównaniu do zarobków. Na koszty notariusza składa się zwykle koszt wynajmu biura notarialnego i jego wyposażenia, koszt zatrudnienia pracownika oraz koszty stałe takie jak ogrzewanie, woda i prąd.
Zarobki notariusza są też zależne od położenia kancelarii. W małych miejscowościach notariusz może zarabiać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie, natomiast w miastach zarobki kancelarii sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych.

http://www.pouczyc.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ