Czy można przekazać nieruchomość bez podatku?

0
589
Czy można przekazać nieruchomość bez podatku?

Coraz więcej starszych osób decyduje się na rozporządzenie posiadanym majątkiem jeszcze za swojego życia. Przekazując nieruchomość na kogoś za życia mają pewność, że sprawy potoczą się tak, jak by tego chcieli. Niestety – wiele osób nie ma na co dzień styczności z prawem i martwi się o to, ile wynosi podatek od darowizny.
Przekazując nieruchomość na osobę bliską zbywcy taką jak współmałżonek, brat, siostra, ojciec, matka, dziadek, babcia, syn, córka, wnuk lub wnuczka – nie zapłacisz żadnego podatku od darowizny. W takich przypadkach nie ma też żadnych progów podatkowych, czyli mówiąc krótko – na wymienione wyżej osoby możesz darować ile chcesz, a i tak nie zapłacisz podatku od darowizny. Podobnie ma się sprawa w przypadku spadku – wyżej wymienione osoby są zwolnione z podatku, jednak tutaj warunkiem jest zgłoszenie spadku do właściwego Urzędu Skarbowego w terminie do 6 miesięcy od wydania postanowienia Sądu o nabyciu spadku lub sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.
Podatek od darowizny powstaje przy darowiznach na osoby dalsze – zięcia, synową, bratanka itp. Jest on niewielki, jeśli wartość darowizny jest niska, jednak wzrasta drastycznie wraz ze wzrostem wartości. Przy darowiźnie na zięcia działki o wartości 10 tys. zł zięć zapłaci 11 zł podatku, jednak przy wartości 30 tys. zł zapłaci już 813 zł podatku, natomiast przy wartości 100 tys. złotych aż 5.709zł podatku.
Warto wiedzieć, że podatek wylicza i pobiera notariusz przy sporządzeniu aktu notarialnego. Wprawdzie do aktu możecie zaniżyć wartość darowizny, jednak musicie się liczyć z faktem, że Urząd Skarbowy posiada prawo do zweryfikowania wartości, a co za tym idzie – może obliczyć wartość według własnego taryfikatora i zażądać od obdarowanego dodatkowego podatku.
Największym podatkiem obciążone są darowizny na daleką rodzinę lub osoby zupełnie obce. W takich wypadkach warto zamiast darowizny rozważyć zawarcie umowy o dożywocie, która obciążona jest stałym 2% podatkiem. Umowa o dożywocie oznacza przekazanie nieruchomości w zamian za opiekę i dodatkowo zabezpiecza ona przed zachowkiem, o który mogą się upominać spadkobiercy ustawowi w przypadku dokonania umowy darowizny.

http://www.przygotowany.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ