W wielu gałęziach przemysłu coraz chętniej wykorzystuje się nowoczesne technologie, które wpływają na optymalizację produkcji. Dzięki nim możliwe jest wytwarzanie produktów w imponującej jakości, a cały proces przebiega sprawnie i stosunkowo niskim kosztem. Oczywiście nie bez znaczenia jest tutaj aspekt ekologiczny. Innowacyjne, czyste technologie stosowane są chętnie także dlatego, że nie przyczyniają się do powstawania zanieczyszczeń powietrza. Za przykład może posłużyć technologia 3D, która w szybkim tempie weszła do przemysłu i pozwoliła m.in. na produkcję maszyn przystosowanych do pracy na linii w ciągu produkcyjnym.
Skanowanie 3D jako usługa
Mówiąc o technologii 3D, nie sposób pominąć profesjonalnych skanerów, które pozwalają na szybkie i dokładne uchwycenie kształtu i geometrii obiektu. Po skanery sięgają wiodący producenci z branży motoryzacyjnej, kolejowej, odlewniczej, lotniczej, firmy świadczące usługi projektowe oraz muzea i instytuty badawcze. Oczywiście jeszcze nie wszystkie firmy i instytucje dysponują własnymi urządzeniami, ale producenci skanerów wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom i oferują usługi skanowania 3D. Certyfikowane urządzenia mogą być wykorzystywane zarówno w dużych przedsiębiorstwach, jak i mniejszych zakładach remontowych, narzędziowniach, firmach jubilerskich czy pracowniach artystycznych.
Profesjonalne skanery 3D pozwalają na wykonanie pomiarów różnorodnych obiektów, niezależnie od tego, jak mocno złożona jest budowa, jakiej są wielkości i jaką posiadają strukturę. Współcześnie skanuje się obiekty o rozmaitym przeznaczeniu, zarówno części maszyn i urządzeń, jak i rzeźby wykonane z kamienia naturalnego czy też formy i wytryski z tworzyw sztucznych. Nowoczesna technologia pozwala na skanowanie obiektów ciemnych, błyszczących i półprzezroczystych znajdujących się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. To oznacza, że certyfikowane skanery 3D mogą być wykorzystywane w rozmaitych warunkach pogodowych, również przy dużym zachmurzeniu czy zmieniającym natężenie świetle dziennym.
Wykorzystanie skanerów i drukarek 3D w przemyśle
Technologia 3D znacząco przyczynia się do optymalizacji procesów w obszarach utrzymania produkcji, kontroli jakości, szybkiego prototypowania, inżynierii odwrotnej oraz projektowania. Optymalizacja ta odbywa się poprzez uruchomienie seryjnej produkcji, która pozwala na wytwarzanie w szybkim tempie dużej ilości produktów. Procesy produkcyjne podlegają wnikliwej kontroli, co pozwala na szybką eliminację błędów, a co za tym idzie – oszczędność materiałów i wytwarzanie produktów w imponującej jakości.
Skanowanie 3D to proces przekształcania fizycznych obiektów w precyzyjne modele cyfrowe. Opracowywaniem skanów zajmują się specjaliści w dziedzinie technologii 3D. Także oni zajmują się przygotowywaniem modeli do druku przestrzennego. Jest to proces wieloetapowy, który ma doprowadzić do przeniesienia wirtualnego modelu do świata fizycznego w niezmienionym stanie. Drukarki 3D stanowią obecnie integralną część parku maszynowego wielu zakładów przemysłowych.