Zawód geodety

0
611
Zawód geodety

Geodezja to dział nauk technicznych zajmujących się ustalaniem kształtu i wielkości Ziemi. W zakresie tej dziedzin znajduje się także określanie położenia punktów na jej powierzchni. Osoby zajmujące się pomiarami, wyliczeniami gromadzą wszystkie zebrane informacje i tworzą na ich podstawie mapy, zestawienia, wykresy, tabele czy profile.
Współczesną geodezję można podzielić na kilka grup. Pierwszą z nich jest geodezja niższa. Są to wszelkiego rodzaju pomiary wykonywane na niewielkich obszarach nieprzekraczających 750m2. Grupa ta nazywana jest także geodezją ogólną, szczegółową, miernictwem.
Do drugiej grupy tej dyscypliny przypisać można geodezję wyższą, która bada tereny wielko powierzchniowe, uwzględniając kulistość Ziemi.
Geodezję można podzielić także biorąc pod uwagę inne czynniki takie jak: rodzaj pomiarów – sytuacyjne, wysokościowe, cel pomiarów – miejskie, topograficzne, komunikacyjne, hydrograficzne, leśnicze, stosowane metody czy wykorzystywane narzędzia.
Geodezja zajmuje się także badaniem terenu, wyliczeniami, pomiarami związanymi z różnego rodzaju budowami. Zaczynając od najprostszych planów domów i mieszkań, po budowę dróg lub wielkich inwestycji.
Osoby zajmujące się takimi zadaniami nazywani są geodetami.
Kim jest geodeta i jakie są jego zadania?
Geodeta to specjalista trudniący się pomiarami nieruchomości gruntowych. W zakresie jego kompetencji jest także tworzenie i sporządzanie map oraz planów geodezyjnych. Osoba na stanowisku geodety może także zatrudnić się w administracji i pracować w różnego rodzaju urzędach.
Jak zostać geodetą?
Aby móc zajmować się powyższymi zadaniami należy ukończyć studia uniwersyteckie na kierunku geodezji i kartografii. Są to studia dwustopniowe. Pierwszy – 3, 5 letni etap pozwala uzyskać tytuł inżyniera geodety. Po kolejnych 2 latach można starać się o stopień magistra.
Ile zarabia geodeta?
Zarobki na stanowisku geodety są wyższe od przeciętnych. Początkowo absolwenci studiów muszą odbyć roczną praktykę. Podczas tego etapu wynagrodzenie wynosi około 2000 zł netto. Po ukończeniu tego okresu, specjalista z wszelkimi uprawnieniami może liczy na wypłatę mieszczącą się w granicach 6-11 tys. zł. Na jeszcze większe zarobki mogą liczyć osoby, które posiadają własną firmę geodezyjną.

http://www.innowacjaiwiedza.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTarczyca
Następny artykułPrestiżowy zawód

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ