Znajdź skuteczny sposób na nietrzymanie moczu!

0
928
Znajdź skuteczny sposób na nietrzymanie moczu!

Problem nietrzymania moczu bardzo często przypisywany jest osobom w podeszłym wieku. Tymczasem okazuje się, że może on pojawić się w każdej grupie wiekowej. Jedną z przyczyn jego występowania jest bowiem zapalenie dróg moczowych, na skutek którego pacjent traci kontrolę nad pęcherzem.

Choć dolegliwość ta ma zazwyczaj charakter przejściowy, a jej symptomy, w tym również utrata kontroli nad pęcherzem, ustępują pod wpływem zastosowania odpowiednich metod leczenia, sam jej przebieg oraz następstwa mogą być bardzo uciążliwe dla pacjenta. Jak sobie z nimi radzić?

Nietrzymanie moczu – przyczyny występowania i objawy

Nietrzymanie moczu definiuje się jako mimowolne oddawanie różnych ilości moczu (od kilku kropel aż do niemal całkowitego opróżnienia pęcherza), do którego dochodzi bez świadomości pacjenta. W praktyce oznacza to, że u chorego w każdej chwili może dojść do samowolnego wycieku moczu, nad którym nie jest on w stanie zapanować. Jak łatwo się domyślić, objawy dolegliwości są wyjątkowo kłopotliwe. Zdarza się, że lęk przed znalezieniem się w wstydliwej sytuacji odbiera chorym całą radość życia, niejednokrotnie pozbawiając ich możliwość wypełniania codziennych obowiązków i normalnego funkcjonowania.

Skuteczność leczenia problemu nietrzymania moczu, a także czas trwania procesu powrotu do pełnej sprawności uzależnione są nie tylko od rodzaju zastosowanej metody oraz szybkości jej wdrożenia (w przypadku nietrzymania moczu o skuteczności zwalczenia problemu często decyduje szybka diagnoza), ale też przyczyny odpowiedzialnej za jego wystąpienie.

Nietrzymanie moczu może być wynikiem osłabienia mięśni dna miednicy, do którego bardzo często dochodzi na skutek podejmowania wytężonej pracy fizycznej (tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu), u mężczyzn – przerostu gruczołu krokowego, u kobiet zaś przebytej ciąży i porodu, a także w okresie zmian hormonalnych charakterystycznych dla menopauzy. Zdarza się też, że utrata kontroli nad pęcherzem występuje jako jeden z symptomów innego rodzaju dolegliwości. Dzieje się tak np. podczas stanu zapalnego istniejącego w obrębie dróg moczowych, zwłaszcza w okolicach ich dolnego odcinka – pęcherza moczowego. Zapalenie dróg moczowych wymaga zastosowania odpowiednich metod leczenia, które nie tylko zniwelują stan zapalny, ale też usuną jego symptomy, w tym również problem nietrzymania moczu.

Sposoby na nietrzymanie moczu – wybierz najbardziej skuteczny

Bez względu na to, czy za utratę kontroli nad pęcherzem odpowiada zapalenie dróg moczowych, czy też inna przyczyna, cechą wspólną dla tej dolegliwości zawsze pozostaje duży dyskomfort odczuwany przez pacjenta. Dotyczy to zarówno tych chorych, u których na skutek utraty kontroli nad pęcherzem dochodzi do mimowolnego oddawania małych ilości moczu, jak i tych, u których na skutek rozwoju dolegliwości opróżniony zostaje niemal cały pęcherz. W każdym z tych przypadków jedynym skutecznym sposobem na zmniejszenie doczuwanego dyskomfortu jest przestrzeganie zasad higieny intymnej oraz stosowanie chłonnych produktów higienicznych, takich jak wkładki oraz pieluchomajtki dla dorosłych. Produkty te w dyskretny sposób zapewniają skuteczną ochronę przed przeciekaniem, zapewniając przyjemne uczucie suchości w każdej sytuacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ