Kamienie w woreczku żółciowym – jak powstają?

0
1107
Kamienie w woreczku żółciowym

 Woreczek żółciowy to miejsce w naszym organizmie, w którym magazynowana jest żółć produkowana przez wątrobę. Jest ona niezbędna w procesie trawienia tłuszczów. W trakcie spożywania przez nas posiłków, żółć przemieszcza się z woreczka do naszej dwunastnicy, gdzie rozpoczyna się proces trawienia. Dochodzi jednak do przypadków, gdy podczas transportu z woreczka do dwunastnicy, wytrącają się kryształki soli oraz cholesterolu, z których w dalszym etapie tworzą się złogi żółciowe, potocznie nazywane kamieniami.

U kogo mogą wystąpić kamienie w woreczku żółciowym?

Jednym z głównych powodów sprzyjających powstawaniu kamieni żółciowych, są predyspozycje genetyczne chorego. Pojawiają się one wtedy, kiedy w składzie żółci produkowanej przez komórki wątrobowe brakuje kwasów. Brak ten doprowadza do zaburzenia proporcji między ilością kwasów i cholesterolu. W takim przypadku z cholesterolu, który nie rozpuszcza się w wodzie, wytrącają się składniki żółci, tworzące kamienie. Jeśli nieleczona choroba przejdzie w fazę przewlekłą, to powstałe kamienie ulegną stwardnieniu i zwapnieniu. Poza przyczynami związanymi z predyspozycjami genetycznymi, tworzenie się kamieni w woreczku żółciowym mogą powodować: zatrzymywanie i zagęszczenie żółci w pęcherzyku, długie stosowanie antykoncepcji, zaburzenia metaboliczne, choroby jelita grubego oraz cienkiego, czynniki hormonalne oraz wiek (podwyższone ryzyko zachorowania występuje u osób w wieku średnim oraz podeszłym).

kamica w woreczku żółciowym jak leczyć

Jakie symptomy towarzyszą obecności kamieni w woreczku żółciowym?

Przy obecności kamieni w woreczku żółciowym, chory może nie odczuwać żadnych symptomów. Na ich wykrycie pozwala jedynie przeprowadzanie regularnych, okresowych badań. Jeśli chory nie skarży się na żadne dolegliwości, przeprowadzenie zabiegu ich usunięcia nie jest konieczne. Operacja jest za to niezbędna, gdy u chorego wystąpi ostre zapalenie woreczka żółciowego. Symptomy choroby są uzależnione od umiejscowienia kamieni oraz ich wielkości. Typowym objawem kamicy są ostre, napadowe bóle brzucha, odczuwalne od okolic pępka lub prawego żebra, nazywane kolką żółciową. Ból ten może promieniować nawet do pleców. Ataki zwykle odczuwalne są kilka godzin po spożyciu tłustych lub smażonych posiłków. Objawy mogą występować również w związku ze stresem czy silnymi przeżyciami. Bólowi towarzyszyć mogą nudności i wymioty, zaś między kolejnymi atakami nieodczuwalny jest żaden dyskomfort. Kolkę żółciową powoduje przesuwanie złogu  woreczka do szyjki lub przewodu pokarmowego. Gdy kamień trafi do dwunastnicy, bóle ustępują. Zdarzają się przypadki, że kamienie potrafią się zaklinować w drogach żółciowych. W takim wypadku nie obędzie się bez interwencji chirurga i niezbędnej operacji. W przypadku całkowitego zblokowania dróg żółciowych, może wystąpić tzw. Kamica przewodowa. Choroba ta charakteryzuje się bólami, gorączką i żółtaczką. W takim przypadku nie obędzie się bez natychmiastowej interwencji lekarza.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ