9 cech idealnych butów do biegania

0
795
9 cech idealnych butów do biegania

Biegać każdy może! W końcu jest to jeden z najtańszych i najbardziej dostępnych sportów. Wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć, to odrobina chęci, wygodny strój i buty. Nie wiesz, jak wybrać odpowiednie obuwie? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są cechy idealnych butów do biegania.

1. Wygoda

Buty do biegania muszą być przede wszystkim wygodne. Na nic zdadzą się najnowsze systemy amortyzujące, jeśli w trakcie treningu będziesz odczuwać dyskomfort lub obuwie będzie wywoływać otarcia czy pęcherze. W idealnej sytuacji po włożeniu butów szybko zapominasz, że masz cokolwiek na stopach.

2. Dopasowane do typu stopy

Podczas wyboru butów do biegania spotkasz się z pojęciami pronacja i supinacja. Nie jest to żaden stan chorobowy, lecz sposób, w jaki stopa jest stawiana na ziemi w trakcie biegu. W przypadku pronacji stopa nadmiernie wygina się na zewnątrz, więc zalecane są buty z twardą podeszwą oraz stabilizacją i amortyzacją wewnętrznej krawędzi. Z kolei supinacja oznacza, że ciężar ciała opiera się na zewnętrznej krawędzi i polecane jest obuwie z dodatkową amortyzacją, która pochłania nadmierne wstrząsy. Osoby ze stopą neutralną, które przenoszą ciężar równomiernie na całą jej długość, powinny używać butów amortyzujących bez stabilizatora.

buty do biegania jak wybrac

3. Odpowiednio dobrany rozmiar

Dobrze dobrany rozmiar butów to podstawa udanego treningu. Przy zakupie nie kieruj się jednak tym, jakie obuwie nosisz na co dzień. W trakcie biegania naturalne jest to, że stopa puchnie, więc potrzebne jest dodatkowe miejsce dla palców. Z tego powodu większość osób decyduje się na zakup butów o pół rozmiaru lub jeden rozmiar większych. Najlepiej zdejmuj pomiar późnym popołudniem lub wieczorem, gdyż stopy są wtedy lekko opuchnięte po całym dniu chodzenia.

4. Dopasowane do typu podłoża

Przed zakupem butów zastanów się, po jakiej nawierzchni będziesz biegać. Inne buty sprawdzą się podczas treningów na asfalcie, a inne w lesie, na trawie czy bieżni mechanicznej. Do biegania na twardej powierzchni wybierz buty z elastyczną podeszwą i mocniejszą amortyzacją, np. z elementami żelowymi lub piankowymi. Z kolei na górskich i leśnych ścieżkach będziesz potrzebować bardziej agresywnego bieżnika, który zapewni Ci odpowiednią przyczepność.

5. Dopasowane do płci

Podział butów do biegania ze względu na płeć to nie wymysł marketingowy czy kwestia kolorystyki. Stopy kobiet i mężczyzn mają odmienną budowę, więc ciężar ciała w inny sposób rozkłada się w trakcie biegu. Z tego powodu producenci dzielą swoje buty na modele damskie i męskie, które różnią się konstrukcją.

6. Miękki zapiętek

Najlepsze będą buty do biegania z elastycznym zapiętkiem, który nie ogranicza ruchu stopy w stawie skokowym. Miękki materiał nie będzie również powodować otarć skóry ani bolesnych pęcherzy.

buty biegowe neon

7. Amortyzacja

Dobre obuwie nie ingeruje w naturalny ruch stopy, ale tłumi wstrząsy, które powstają w trakcie jej uderzenia o ziemię. Rodzaj amortyzacji należy dopasować do wagi ciała, typu podłoża oraz budowy stopy biegacza.

8. Oddychający materiał

W trakcie treningu, zwłaszcza latem, stopy intensywnie się pocą. Z tego powodu obuwie do biegania powinno być wykonane z przewiewnego, oddychającego materiału. Buty do biegania po asfalcie wykonuje się zazwyczaj z lekkiej siateczki, ale trening w górach czy lesie będzie wymagać nieco bardziej wytrzymałego, odpornego na rozdarcia materiału. Buty z membraną sprawdzą się podczas treningów zimą lub późną jesienią, gdy liczy się wodoodporność. Tego typu obuwie ogranicza przepływ powietrza, co niekoniecznie jest wskazane w trakcie upałów.

9. Jakość

Jak mówi znane powiedzenie, oszczędny płaci dwa razy. Lepiej zainwestować w wysokiej jakości buty, niż być zmuszonym do zakupu nowej pary po upływie kilku miesięcy lub, co gorsza, nabawić się kontuzji. Nie zawsze jednak najdroższe oznacza najlepsze. Przed zakupem warto przeanalizować własne potrzeby i podejść do sprawy z rozsądkiem. Wiele „kosmicznych” technologii to zwykły chwyt marketingowy, który niekoniecznie przekłada się na komfort biegu.

Szukasz wysokiej jakości obuwia do biegania w rozsądnej cenie? Damskie i męskie buty oraz wygodne ubrania sportowe znajdziesz na sklepiguana.pl.

Zdjęcia: sklepiguana.pl, unsplash.com, shutterstock.com

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ