Czy warto kupić rower elektryczny?

0
825
Czy warto kupić rower elektryczny?

Rowery elektryczne z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Budzą przy tym zażarte dyskusje i sporo kontrowersji – jedni uważają jazdę ze wspomaganiem za wygodny środek transportu, a inni za oszustwo i formę aktywność zarezerwowaną dla emerytów. Jeśli chcesz dowiedzieć się, na czym polega fenomen rowerów elektrycznych i kiedy warto rozważyć zakup takiego sprzętu, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Rower elektryczny, czyli jaki?

Zgodnie z przepisami rower elektryczny, inaczej e-rower lub e-bike, to jednoślad z baterią i silnikiem o maksymalnej mocy 250 W. Jego mechanizm wspomagający uruchamia się podczas pedałowania i wyłącza po osiągnięciu prędkości 25 km/h. Oznacza to, że rower elektryczny sam nigdzie nie pojedzie, a jazda cały czas wymaga od rowerzysty używania siły mięśni, tyle że mniejszej. Do jazdy na e-bike’u nie są potrzebne żadne dodatkowe uprawnienia, bo wciąż to rower, a nie motor czy skuter. W sklepach można znaleźć modele przystosowane do poruszania się po najróżniejszym terenie: miejskie, trekkingowe czy MTB.

elektryczny rower miejski

Do pracy zamiast auta…

Wiele osób decyduje się na miejski rower elektryczny, aby uniknąć korków w drodze do szkoły czy pracy. Ten ekologiczny środek transportu idealnie sprawdza się w mieście, gdyż jest tańszy w eksploatacji od samochodu, a do tego nie emituje spalin. Przejechanie 100 km na takim sprzęcie wiąże się z wydatkiem na poziomie 1 zł, a do tego rower elektryczny nie stwarza problemów z parkowaniem. Dzięki wspomaganiu jazda jest znacznie przyjemniejsza i mniej męcząca niż na tradycyjnym sprzęcie, zwłaszcza podczas pokonywania podjazdów. E-bike pozwala dojechać do odległych miejsc w stosunkowo krótkim czasie i to bez konieczności wzięcia prysznica zaraz po osiągnięciu celu. Odprężająca jazda dobrze wpływa na zdrowie i samopoczucie – ruch na świeżym powietrzu pozwala dotlenić organizm.

…i nie tylko

Górskie rowery elektryczne, czyli e-MTB, sprawiają, że tereny wcześniej nieosiągalne stają się dostępne dla rowerzystów. Wspomaganie ułatwia pokonywanie stromych i długich podjazdów, więc jazda na takim sprzęcie jest dużo przyjemniejsza i możliwe jest przejechanie znacznie większej odległości w ciągu jednego dnia. Na rowerze e-MTB piękne górskie widoki są dostępne dla osób starszych, po kontuzjach lub dopiero zaczynających budowanie formy. Doceniają je również doświadczeni rowerzyści o dobrej kondycji, którzy na elektryku mogą więcej czasu poświęcić na zjazdy lub wybrać się na znacznie dłuższy wypad.

emtb

Wady rowerów elektrycznych

Niestety, pomimo wielu zalet, e-rowery nie są wolne od wad. Przede wszystkim elektryki są sporo droższe od tradycyjnych jednośladów i nie należą do lekkich. Dodatkowa waga baterii i silnika nie jest wprawdzie odczuwalna podczas jazdy ze wspomaganiem, ale po rozładowaniu akumulatora e-bike zamienia się w zwykły rower. W takiej sytuacji dodatkowe kilogramy mogą dać się we znaki, więc w przypadku dłuższych wypadów konieczne jest wcześniejsze planowanie trasy. Rower elektryczny wymaga również regularnego ładowania – jeden cykl wystarcza na pokonanie około 100 km, ale odległość ta będzie zależeć od modelu oraz pokonywanych przewyższeń.

Czy warto kupić rower elektryczny?

Elektryk będzie dobrą inwestycją dla osób, które szukają ekologicznego środka transportu do poruszania się po mieście. Mimo ceny wysokiej jak na rower, e-bike jest dużo tańszy od samochodu. Koszty jego eksploatacji są prawie zerowe, a do tego pozwala uniknąć korków i problemów z parkowaniem. Z kolei rowery e-MTB to rozwiązanie, które sprawia, że piękne górskie tereny stają się dostępne dla szerszego grona osób. Docenią je osoby starsze, o gorszej formie lub po kontuzjach. Elektryki otwierają też nowe możliwości przed kolarzami o dobrej kondycji i technice. Na takim sprzęcie mogą próbować swoich sił na nieosiągalnych wcześniej trasach.

Zastanawiasz się nad zakupem nowego roweru? Elektryki do miasta i rowery e-MTB znajdziesz na lulagoga.pl. Nasi eksperci pomogą Ci wybrać model dopasowany do Twoich potrzeb. Więcej o rowerach, nie tylko elektrycznych, przeczytasz na blogu lulagoga.pl.

Zdjęcia: lulagoga.pl, shutterstock.com

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ