Co sugeruje nam ból trzustki

0
778
trzustka
fot. pixabay.com

Trzustka pełni istotną role w naszym układzie trawiennym oraz hormonalnym. Każdą dolegliwość związana z trzustką należy skonsultować z lekarzem.   

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/bol-trzustki-oznacza-sa-przyczyny/

Jak rozpoznać ból trzustki 

Ból trzustki jest dość charakterystyczny. Zlokalizowany jest pod żebrani z lewej stronie i może promieniować aż na plecy. Utrzymuje się on zwykle przez kilka dni, jednak czasami powraca. Niestety, dość często bywa mylony z chorobami, które dają podobne objawy. Najczęściej jest to refluks, ból wątroby oraz innych fragmentów układu pokarmowego. 

Przyczyny bólu trzustki

Ból trzustki najczęściej jest sygnałem, że zjedliśmy zbyt obfity i zbyt tłusty posiłek. Pojawia się on również po spożyciu dużej ilości alkoholu. W ten sposób organizm daje nam znać, że został zbytnio obciążony. W takim wypadku ulgę przyniosą nam ziołowe preparaty w kapsułkach lub tabletkach, dostępne w aptece bez recepty. Możemy również wybrać herbatki, które wspomagaja prace trzustki. 

Ból trzustki może być jednak spowodowany również poważniejszymi schorzeniami, dlatego nie wolno go bagatelizować. Jest to główny objaw w przypadku zapalenia trzustki.Towarzyszą mu biegunki, wymioty. Skóra przybiera żółty odcień, pojawiają się problemy z insuliną. 

Silny ból trzustki może świadczyć o torbielach, które powstają w wyniku urazów brzucha. Zazwyczaj pojawiają się wówczas również wzdęcia, nudności, wymioty. W wielu wypadkach torbiele wchłaniają się samoistnie, jednak czasem wymagają interwencji lekarskiej. 

Ból trzustki może być również objawem choroby nowotworowej, szczególnie w dalszych jej stadiach. Z tego powodu jest ona najczęściej diagnozowana bardzo późno, co sprawia, że jest trudna do wyleczenia. 

Profilaktyka chorób trzustki

Niezależnie od przyczyny, jaka wywołuje ból trzustki zawsze warto zadbać o odpowiednia profilaktykę, a więc unikać używek, postawić na zdrowa, lekkostrawna dietę i regularne spożywanie niewielkich posiłków. Lepiej zapobiegać niż leczyć. 

Przeczytaj też:  http://www.gospodyni24.pl/jak-objawia-sie-gradowka/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ