Czy istnieją skuteczne leki na osteoporozę?

0
1020

O rodzaju leków przepisywanych na osteoporozę decyduje lekarz. Metoda leczenia wybierana jest na podstawie obliczeń metodą FRAX, pozwalającą na oszacowanie tzw. bezwzględnego ryzyka złamania.

Osteoporoza dotyka nawet 2 milionów osób po 50. roku życia, czyli co piątego mężczyznę i co trzecią kobietę. Schorzenie to wiąże się zwykle z powikłaniami w postaci złamań, najczęściej w dalszym odcinku kości udowej, bliższym końcu kości piszczelowej oraz trzonach kręgowych. Kluczowa w przypadku tej choroby jest przede wszystkim systematyczna, aktywna profilaktyka. W sprzedaży nie brakuje jednak różnych leków i środków na osteoporozę.

Zalecenia do stosowania leków na osteoporozę

O rodzaju leków przepisywanych na osteoporozę decyduje lekarz. Metoda leczenia wybierana jest na podstawie obliczeń metodą FRAX, pozwalającą na oszacowanie tzw. bezwzględnego ryzyka złamania. Jeżeli czynnik ten wynosi mniej niż 5%, z reguły zaleca się profilaktykę z uwzględnieniem wykluczenia czynników ryzyka oraz modyfikacji stylu życia. Szczególnie zalecana jest suplementacja wapniem i witaminą D. W przypadku FRAX wynoszącego pomiędzy 5-10%, konieczne jest wykonanie dodatkowych badań biochemicznych, markerów obrotu kostnego oraz diagnostyki różnicowej. Leki na osteoporozę obowiązkowo wprowadza się u pacjentów powyżej 50. roku życia z BDM poniżej 2,5 oraz FRAX powyżej 10%. Farmakoterapia stosowana jest również w przypadku niskoenergetycznych złamań w głównej lokalizacji, równolegle z leczeniem i rehabilitacją.

Najpopularniejsze leki na osteoporozę

Leczenie osteoporozy najczęściej odbywa się z użyciem bisfosfonianów, które dostępne są bez recepty. Odpowiadają one za zahamowanie resorpcji kości, uzależnionej o osteoklastów. Środki te zmniejszają złamanie kręgosłupa lub szyjki kości udowej o ok. 40 proc. Stosowanie bisfosfonianów wiąże się jednak z pewnymi skutkami ubocznymi, skoncentrowanymi wokół trudności z wchłanianiem przez przewód pokarmowy. Środki te powinny być przyjmowane na czczo i popijane dużą ilością wody, a po ich zażyciu przez pół godziny pacjent nie może leżeć. W zależności od zaleceń lekarskich, bisfosfoniany mogą być przyjmowane co tydzień, raz w miesiącu, co kwartał lub raz w roku. Inne leki na osteoporozę to tzw. wybiórcze modulatory receptorów estrogenowych, np. bazedoksyfen i raloksyfen. Ograniczają one ryzyko złamań szkieletu osiowego o 30-50 proc. Środki te wywołują skutki uboczne, zwiększając ryzyko rozwoju choroby zakrzepowo-zatorowej.

Najskuteczniejszy lek na osteoporozę

Za najskuteczniejszy lek na osteoporozę uznawany jest denosumab, będący monoklasalnym ludzkim przeciwciałem klasy IgG2, skierowanym przeciwko ligandowi RANK. Odpowiada on za zahamowanie absorpcji kości poprzez powstrzymanie tworzenia i funkcji osteoklastów. Lek ten oddziałuje wyłącznie na układ kostny i zapewnia spadek markerów obrotu kostnego o 85 proc. już w ciągu trzech dób od podania. Denosumab nie wywołuje skutków ubocznych ze strony układu pokarmowego.

Więcej o diagnostyce osteoporozy przeczytasz na stronie firmy Norax Medical, dystrybutora nowoczesnego sprzętu do densytometrii kości System EchoS.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ