Dieta ketogeniczna: 5 faktów dlaczego warto ją stosować lub nie

0
951
Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna od jakiegoś czasu cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób chcących uzyskać wymarzoną sylwetkę. Zastanawiasz się, czy taki sposób odżywiania jest dla ciebie? Tutaj przeczytasz listę faktów za i przeciw stosowania diety keto oraz dowiesz się, na czym polega.

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna jest to dieta wysokotłuszczowa oraz niskowęglowa z ograniczoną ilością białka. Stosunek składników pokarmowych przy tym sposobie odżywiania powinien wynosić 4:1 lub 3:1, gdzie 4:1 oznacza 4 g tłuszczy na 1 g białka i węglowodanów.

Keto dieta, dzięki tak niskiej zawartości węglowodanów pozwala osiągnąć organizmowi stan metaboliczny, nazywany ketozą – stężenie w krwi ciał ketonowych jest wtedy wyższe niż stężenie glukozy. Ketoza to stan, gdy organizm zaczyna pozyskiwać energię z nagromadzonego w tkankach tłuszczy, zamiast z glukozy. Pozwala to na efektywne spalanie tłuszczu przez osoby odchudzające się.

Jak powinien wyglądać keto jadłospis?

Dieta tłuszczowa jest to restrykcyjny sposób odżywiania. Keto jadłospis powinien być obfity w zdrowe tłuszcze oraz ograniczać spożycie węglowodanów. Pozwoli to organizmowi osiągnąć stan ketozy i efektywnie spalać tłuszcz.

Posiłki powinny zawierać tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, takie jak różnego rodzaju mięso, ryby i owoce morza, smalec, jaja. Równie ważne są tłuszcze roślinne, które znajdują się w produktach typu awokado, kokos, orzechy, nasiona, oleje, oliwa z oliwek. W diecie tłuszczowej znajduje się także miejsce dla warzyw, ważne jednak żeby nie były to warzywa skrobiowe. Możemy sięgać po sałatę, jarmuż, rukolę, cukinię, szparagi, ogórka, czy kalarepę.

Pomimo, że dieta zabrania spożywania wielu produktów istnieje bardzo dużo keto przepisów, skomponowanych z dozwolonych składników. Zmiana sposobu odżywiania daje nam szansę do odkrycia nowych połączeń, dotąd nieznanych smaków i znalezienia ciekawych zamienników dla wykluczonych produktów. 

5 faktów, dlaczego warto stosować dietę wysokotłuszczową

Dieta ketogeniczna, która jest dość restrykcyjnym sposobem odżywiania zyskała swoją popularność, ponieważ posiada wiele zalet i możemy dzięki niej osiągać swoje cele sylwetkowe. Tutaj znajdziesz 5 faktów, dlaczego warto spróbować diety wysokotłuszczowej.
1. Podczas stosowania diety tłuszczowej czujemy się lekko, mamy dobre samopoczucie i wiele sił do działania.
2. Ketoza powoduje, że mamy zmniejszony apetyt, co ułatwia nam drogę do wymarzonej sylwetki i zachęca do spróbowania diety ketogenicznej.
3. Szybki spadek masy ciała. Trzymanie się zasad diety ketogenicznej powoduje, że waga zmniejsza się w szybkim tempie. Dzięki temu sposobowi odżywiania szybko pozbędziemy się dodatkowych kilogramów. Efekty są już zauważalne w pierwszym tygodniu jej stosowania. Jednak na tym etapie jest to pozbycie się magazynowanych przez organizm węglowodanów i wody. Dopiero w kolejnych tygodniach, przy konsekwentnym trzymaniu się diety zaczynamy spalać tłuszcz.
4. Ponad to powoduje, że jesteśmy zdrowsi. Dieta keto wpływa na obniżenie poziomu trójglicerydów, wzrost cholesterolu HDL (tzw. dobrego cholesterolu) oraz obniża poziom ciśnienia tętniczego.
5. Dieta wysokotłuszczowa przyczynia się także do poprawy stanu zdrowia w niektórych stanach chorobowych. Dieta keto ma też swoje zastosowanie w leczeniu i łagodzeniu objawów chorób, takich jak: padaczka, celiaka, epilepsja, zespół Retta, zespół Drabeta, Alzheimera, Parkinsona oraz chorób neurologicznych, czy cukrzycy. Stosuje się ją także przy walce z insulinoodpornością, ponieważ pozwala na regulację insuliny, ogranicza apetyt na słodycze.

Kiedy nie warto stosować diety wysokotłuszczowej?

Dieta ketogenna ma także złe strony. O to 3 fakty, dlaczego ten sposób odżywiania może nie być dla Ciebie najlepszym wyborem.
1. Dieta ta jest nieodpowiednia, dla osób cierpiących na cukrzycę typu 1, kamicę nerkową, kamicę dróg żółciowych, porfirię, rodzinną hiperlimedię, kwasicę organiczną oraz na poważne schorzenia wątroby. 
2. Początkowe gorsze samopoczucie spowodowane diurezą może powodować, że już na początku zniechęcimy się do tego sposobu odżywiania. Jednak po kilku dniach stosowania diety ketogenniczej ten stan zwykle mija. Wtedy osoba na diecie ketogenniczej wpada w tzw. stan euforyczny. Jest pełna energii, poprawia się jej samopoczucie.
3. Podczas stosowania keto diety na początku mogą wystąpić w naszym organizmie niedobory, dlatego warto do swojej suplementacji włączyć sód, potas oraz magnez. Uzupełni to braki, które mogą wystąpić w diecie wysokotłuszczowej. Dzięki temu unikniemy niedoboru witamin i mikroelementów ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu

Dieta ketogeniczna – tak czy nie?

Dieta wysokotłuszczowa powoduje, że nasz organizm czerpie energię z tłuszczów dostarczanych i magazynowanych w naszym organizmie. Hamuje też apetyt, uczucie głodu. Jemy na niej mniej i mamy mniejszą ochotę na słodycze. Wszystko to powoduje, że szybko tracimy kilogramy.

Ma też swoje wady. Wymaga konsultacji z lekarzem, monitorowania swojego organizmu. Ważne, by dieta keto była konsultowana z lekarzem, dietetykiem, aby przebiegała ona w bezpieczny sposób.

Stosując odpowiednią suplementację, nie nabawimy się niedoborów i nasz organizm będzie prawidłowo funkcjonował. Wtedy będziemy mogli cieszyć się świetnym samopoczucie, spadkiem wagi i nie martwić się o uszczerbek dla naszego organizmu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ