Czy warto poddać się operacji przepukliny rozworu przełykowego

0
672
Czy warto poddać się operacji przepukliny rozworu przełykowego

Przepuklina rozworu przełykowego to schorzenie polegające na przesunięciu się części żołądka z jamy brzusznej do klatki piersiowej. Wywołująca wiele przykrych dolegliwości przypadłość najczęściej diagnozowana jest u seniorów, a zwłaszcza kobiet. Leczyć można ją na różne sposoby. Jednym z nich jest zabieg chirurgiczny. Czy warto poddać się operacji przepukliny rozworu przełykowego? Sprawdźmy!

Przyczyny i objawy przepukliny rozworu przełykowego

Przepuklina rozworu przełykowego często występuje w przypadku osób cierpiących na chorobę refluksową, palących papierosy, a także w razie występowania podwyższonego ciśnienia w jamie brzusznej, przy jednoczesnym zmniejszeniu napięcia przepony w okolicy rozworu przełykowego.

Najczęstsze objawy przepukliny rozworu przełykowego to zgaga i kłujący ból w klatce piersiowej, umiejscowiony z reguły za mostkiem, trudności z połykaniem, chrypka, kaszel, a nawet duszności. Uprzykrzające dolegliwości stają się odczuwalne zwłaszcza około godzinę po przyjęciu posiłku.

Leczenie przepukliny rozworu przełykowego

Leczenie przepukliny rozworu przełykowego przeprowadzane jest na dwa sposoby – w ramach metody zachowawczej i przy pomocy zabiegu chirurgicznego. Podstawą do rozpoczęcia jakiegokolwiek z nich jest dobrze przeprowadzona diagnostyka. O tym, jak znaleźć dobrego specjalistę, przeczytasz na: https://www.tygodniksiedlecki.com/t51955-medycyna.estetyczna.zyskuje.na.popularnosci..jak.znalezc.klinike.htm.

Schorzenie najczęściej rozpoznawane jest przy pomocy badania RTG z kontrastem i gastroskopii. Coraz częściej można skorzystać także z nowszych metod, do których zalicza się pH-metrię przełykową i manometrię przełyku.

Czy warto poddać się operacji przepukliny rozworu przełykowego?

Leczenie zachowawcze stosuje się w razie mniej zaawansowanego schorzenia. Obejmuje ono farmakologię, wspieraną często ćwiczeniami oddechowymi wzmacniającymi przeponę. Zalecana jest zmiana nawyków żywieniowych oraz spanie z głową ułożoną na wysokiej poduszce.

Brak zadowalających efektów, występowanie u pacjenta refluksu niekwaśnego lub nietolerowanie IPP to kluczowe wskazania do przeprowadzenia chirurgicznego zabiegu. Czy warto poddać się operacji przepukliny rozworu przełykowego? Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy upewnić się, że występujące objawy są efektem przepukliny. Pomimo tego, że nowoczesne metody dają dobre rokowania i mogą znacząco poprawić komfort życia pacjenta, tak zabieg, jak każdy inny, niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań. Najczęstsze z nich to dolegliwości bólowe, krwiaki, zakażenie rany, krwawienie, zapalenie płuc, uczucie pełności i brak apetytu czy trudności z połykaniem. Więcej informacji na temat samego zabiegu znajdziesz pod adresem: https://www.kliniki.pl/operacja-przepukliny-rozworu-przelykowego/.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ