Często mamy do czynienia z różnego rodzaju urazami. Nie muszą być to od razu urazy silne. Czasem wystarczy nawet małe uderzenie, które będzie skutkować dość dużym siniakiem. Jak sobie z nimi poradzić i przyspieszyć proces ich zaniku?
Czym jest siniak?
Uderzenie w skórę, powoduje powstanie charakterystycznego wylewu krwi wewnątrz ciała. Nie jest to proceder niebezpieczny dla naszego zdrowia, ale możemy być pewni, że wpłynie on negatywnie na nasz wygląd. Nasze babcie i mamy, przez wiele lat stosowały szereg sprawdzonych środków. Oto one:
1. Zimno, zimniej… najzimniej!
Oczywiście pierwszym i jednocześnie sprawdzonym sposobem jest zimno. Najlepiej, jeśli mamy do dyspozycji trochę kostek lodu – wtedy usunięcie siniaka jest łatwiejsze. Jeśli jesteśmy daleko od domu, wystarczy zimna butelka.
Pamiętajmy jednak, że kontakt zimnego przedmiotu z naszą skórą, nie powinien być dłuższy, niż 10 minut. Schładzać uszkodzone miejsce, powinniśmy przez maksimum dobę (oczywiście z przerwami).
2. Kompres z roztworem sody
Kompres z roztworem sody, idealnie wręcz sprawdza się w sytuacjach, gdy nie mamy dostępu do zimnych przedmiotów. Wystarczy, że nałożymy go na posiniaczone miejsce a efekty już wkrótce zobaczymy sami. Jak wykonać taki kompres? Najlepiej, jeśli zmieszamy ze sobą wodę i sodę. Dobrze będzie, jeśli woda będzie schłodzona. Tak uzyskanym roztworem, nasączamy gazik i przykładamy do posiniaczonego miejsca.
3. Kapusta
Jeśli obrzęk jest silniejszy i towarzyszy mu ból, najlepszym rozwiązaniem będzie znana wszystkim kapusta. Oddzielamy kilka jej listków a następnie obijamy je młotkiem (od wewnętrznej części). Efekt? Witamina C, która znajduje się w soku z kapusty, wpłynie pozytywnie na zaleczenie obrzęku. Pamiętajmy, by wspomniane liście owinąć bandażem i tak wykonany kompres pozostawić na całą noc.
4. Czosnek i oliwa
Do usuwania siniaków, możemy wykorzystać połączenie czosnku i oliwy. Rozgniatamy dwa ząbki czosnku a następnie mieszamy z oliwą i nakładamy na bolące miejsce. Pamiętajmy, by całość owinąć gazą.