Tworzywa sztuczne towarzyszą nam przez całe życie, pełniąc bardzo rozmaite funkcje, o których często nie mamy pojęcia. Kiedy są one stosowane?
Czym jest PCV?
Polichlorek winylu, czyli PCV, to substancja znana od blisko dwóch wieków. Szerokie zastosowanie tego polimeru to zasługa jego właściwości. Produkty wykonane z tworzyw sztucznych mają właściwości przeciwutleniające i pełnia funkcje stabilizatorów termicznych. PCV występuje w postaci twardej i plastyfikowanej. Pierwszy z nich jest odporny na warunki atmosferyczne, korozję oraz inne czynniki chemiczne. Miękki i bezpieczny materiał możemy bez żadnego ryzyka poddawać obróbce. Plastyfikowane PCV natomiast jest bardzo plastyczne i elastyczne, co sprawia, że jest odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Nie przepuszcza także tlenu i zapachów, co jest jej również bardzo przydatną cechą. Surowce tworzyw sztucznych mogą być przetwarzane na produkty o rozmaitych rozmiarach i kształtach. Wszystko dzięki nowoczesnym maszynom wykorzystywanym w fabrykach. Do surowców tworzyw sztucznych dodaje się także rozmaite dodatki, które odpowiadają za zmianę właściwości przetwórczych i użytkowych. Możemy je podzielić na dodatki czyszczące, matujące, spieniające oraz antybakteryjne. Poza tym stosuje się także osuszacze, poślizgi, antyblocki oraz antystatyki. Istotną rolę odgrywają także stabilizatory UV, uniepalniacze, nukleatory. Warto także wspomnieć o dodatkach zapachowych oraz tych absorbujących nieprzyjemne zapachy z tworzyw.
Modyfikatory przetwarzania – jaką pełnią rolę?
Wspomniane modyfiaktory przetwarzania to środki smarujące, dyspergujące, czy antyadhezyjne. Ich stosowanie zmniejsza tarcie wewnętrzne i zewnętrzne, co wpływa na plastyczność polimerów. Dzięki nim surowce tworzyw sztucznych nie przywierają do metalowych części maszyn. Dlatego stosowanie dodatków jest tak istotne dla końcowego kształtu produktu. Dzięki nim możemy zwiększyć właściwości smarne, antyelektrostatyczne i dyspergujące. Te ostatnie są wykorzystywane szczególnie do produkcji kauczuków styrenowo-butadienowych. Dzięki nim następuje bardzo dobre rozproszenie cząsteczek lateksu w fazie wodnej.
Surowce do produkcji tworzyw sztucznych – co oferują dystrybutorzy?
Na rynku znajdziemy wiele firm oferujących rozmaite substancje. Obecnie najprostszą metodą jest sprawdzenie oferty danego dystrybutora w internecie. Dzięki temu możemy bez wychodzenia z domu porównać kilka firm. Jedną z nich najdziesz tutaj http://overlack.com.pl/produkty/branza-techniczna/. Oferuje ona profesjonalne surowce niezbędne do produkcji tworzyw sztucznych. Są to chociażby emulsyjne PVC, plastyfikatory, wypełniacze, środki smarujące czy szeroka gama olejów roślinnych, węglowodorowych lub silikonowych do syntez. Jakość tego typu produktów ma wpływ na finalne właściwości produktu, dlatego warto wybrać surowce gwarantujące wysoką jakość powstających tworzyw sztucznych. W ten sposób możemy być pewni, że będziemy wytwarzać produkt o bardzo dobrych właściwościach, odpowiadających potrzebom klientów.