Joga śmiechu – czym jest śmiechoterapia?

0
663
Joga śmiechu

Zastanawiasz się, czy joga dla początkujących jest dla ciebie? Chcesz zacząć ćwiczyć, ale obawiasz się, że zwykłe zajęcia jogi będą zbyt monotonne? Spróbuj śmiechoterapii metodą dr Magdana Kataria. To opracowana ponad dwadzieścia lat temu w Indiach metoda, która łączy elementy jogi z techniką prawidłowego śmiania się. Tak, to nie przejęzyczenie. Dr Kataria uważa, że nie tylko śmiejemy się zbyt rzadko, ale na domiar złego – robimy to w nieodpowiedni sposób. Śmiechoterapia pozwala szybko skorygować błędy na ten temat. Sprawdź, czym jest joga śmiechu.

Na czym polega joga śmiechu, czyli terapia śmiechem?

Joga śmiechu, inaczej śmiechoterapia polega na śmianiu się przez czas określony w ramach zajęć; najczęściej zajęcia trwają około godziny. Najpierw uczymy się prawidłowo oddychać, czyli wykorzystywać w tym celu przeponę, a następnie odgrywamy śmieszne scenki, śmiejąc się do rozpuku w towarzystwie innych osób.

Ważne, by śmiech był szczery, głęboki, serdeczny, niewymuszony. W ten sposób nie tylko dotleniamy organizm, ale też wykonujemy masaż narządów wewnętrznych, uwalniając się od napięć i stresów. Oddychając i śmiejąc się z głębi brzucha, czyli używając w tym celu przepony, wykorzystujemy o kilkadziesiąt procent więcej pojemności płuc, a więc joga śmiechu ma znaczący wpływ na zdrowie.

Co daje joga śmiechu (śmiechoterapia)?

Terapia śmiechem jest dobra na wszystko, twierdzą jej zwolennicy. Pozwala się zrelaksować, odprężyć, dotlenić i poprawić nastrój. Przebywając w towarzystwie innych śmiejących osób, „zarażamy się” ich optymizmem i weselej patrzymy na świat. Codzienne problemy nie wydają się już takie straszne, znika lęk, niepokój i stany depresyjne.

Co więcej, naukowcy przekonują, że śmiejąc się, możemy realnie wpłynąć na poprawę stanu zdrowia nie tylko psychicznego. Śmiech wyzwala endorfiny i aktywuje do działania układ odpornościowy. Joga śmiechu pozwala też rozluźnić mięśnie, zwłaszcza twarzy i szczęki, które mimowolnie zaciskamy pod wpływem wewnętrznych napięć i stresu. Jednocześnie joga dla początkujących z elementami śmiechoterapii pozwala wzmocnić mięśnie, a także zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Joga czy terapia śmiechem – co wybrać?

Wybór: klasyczna joga czy joga śmiechu tak naprawdę zależy od nas. Nie musimy jednak traktować tych zajęć jako rozłącznej alternatywy. Można wybrać zarówno ćwiczenie jogi, jak i terapię śmiechem. Jeśli sama terapia śmiechem lub sama joga wydają się nam niewystarczające, zapiszmy się na obydwa typy zajęć.

Pamiętajmy przy tym, że jogę ćwiczyć możemy z powodzeniem samodzielnie, w domu, korzystając na przykład z kursów online. Natomiast w przypadku śmiechoterapii zaleca się ćwiczenia w grupie. Działa to na zasadzie neuronów lustrzanych – widząc rozbawione twarze innych uczestników i słysząc ich gromki śmiech, sami zaczynamy serdecznie się śmiać. Endorfiny krążą w powietrzu lecząc nasze ciała i dusze!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ