Konta dla najmłodszych

0
676
Konta dla najmłodszych

Dzisiejszym światem rządzi pieniądz. Choć stwierdzenie to może nie brzmi zbyt optymistycznie, ponieważ ukazuje ludzi jako materialistów, to jednak trzeba przyznać mu rację. Gdziekolwiek chcemy coś kupić, czy załatwić, nie możemy udać się z pustym portfelem. Nasze życie to ciągły proces zarabiania i wydawania, czasem przeplatany oszczędzaniem. Nie jest rzeczą prostą tak gospodarować swoimi pieniędzmi, aby wystarczały na wszystkie życiowe potrzeby i aby zostało jeszcze coś na przyjemności. Kupowanie jedzenia oraz płacenie rachunków to rzeczy konieczne, ale przecież każdy z nas, od czasu do czasu, chce kupić coś dla siebie, coś co go zadowoli, lub po prostu wyjść na imprezę, a przecież do tego również potrzebne są środki.

Niestety wartość pieniądza zazwyczaj poznajemy dopiero wtedy, gdy sami zaczynamy go zarabiać i nim zarządzać. W większości przypadków następuje to po ukończeniu 18 lat, u leniwej młodzieży później, u tej z większymi ambicjami – wcześniej. Do tego czasu dzieci, co jest oczywiście normalne, biorą pieniądze od rodziców. Nierzadko jednak małe pociechy, czy też nastolatkowie, żądają od dorosłych zbyt dużych sum, nie rozumiejąc, że ich wydatki nie są najważniejsze. Zdarza się też, że pomimo dostawania kieszonkowego, dziecko prosi o dodatkowe pieniądze, ponieważ wypłaconą mu wcześniej kwotę, już zdążyło wydać. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak nauczyć młodego człowieka odpowiedzialności i szacunku dla pieniądza? Odpowiedzią jest konto bankowe.

Konto bankowe dla dziecka to coraz popularniejsza forma stosowana przez rodziców w celu zabezpieczenia przyszłości swoich pociech, lub uczenia ich samodzielnego gospodarowania własnymi środkami finansowymi. Wiele banków w Polsce posiada w swojej ofercie takie rachunki. Co prawda, z większym wyborem spotkamy się, chcąc otworzyć konto młodzieżowe (13 – 18 lat), ale znajdą się również banki, w których istnieje możliwość otworzenia konta dla dziecka przed 13 rokiem życia.

Oferty kont młodzieżowych są zróżnicowane, każdy bank proponuje coś innego, choć są pewne podobieństwa. Najczęściej prowadzenie rachunku, oraz korzystanie z karty płatniczej i bankomatów jest bezpłatne (np. mBank). Niektóre banki zachęcają dodatkowymi korzyściami, jak rabaty przy płatnościach kartą w wybranych sklepach, możliwość korzystania z aplikacji, czy dostęp do BLIKA.

Jedno z kont dla mniejszych pociech – Konto Dziecka w PKO BP, przeznaczone dla dzieci poniżej 13 lat, posiada atrakcyjne oprocentowanie, jak również oferuje ciekawe możliwości. Dziecko będące „właścicielem” konta może nawet posiadać kartę płatniczą, która jednak działa na innych zasadach niż karty dorosłych. Rachunek ten nie jest rachunkiem odrębnym, a powiązany z kontem rodzica.

Konto bankowe dla dziecka to świetne rozwiązanie – pozwala zdobywać praktyczną wiedzę na temat zarządzania finansami oraz uczy korzystania z usług bankowych. Jesteśmy dziś zarzucani tak wieloma ofertami, że czasem ciężko odróżnić, co jest dla nas korzystne, a co nie. Im wcześniej zostaniemy wprowadzeni w świat bankowości i finansów, tym lepiej będziemy radzić sobie w nim w dorosłym życiu.

http://www.novapr.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ