Leczenie chorej wątroby

0
2320

Prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu jest w dużej mierze uzależnione od wątroby. To ona wytwarza białka, przekształca węglowodany i oczyszcza z toksyn, a także magazynuje witaminy niezbędne dla naszej odporności. Aby utrzymać wątrobę w dobrym stanie, należy przede wszystkim prowadzić zdrowy tryb życia. Kiedy natomiast zaczynamy odczuwać dolegliwości bólowe po prawej stronie tułowia, tuż pod żebrami, należy możliwie jak najszybciej wykonać badania wątroby.

Przyczyny i objawy chorób wątroby

Do powstawania schorzeń wątroby przyczynia się najczęściej niewłaściwa dieta, zawierająca dużo tłuszczów zwierzęcych i ciężkostrawnych dań, oraz sposób, w jaki się odżywiamy: jemy zbyt szybko, zbyt rzadko i w zbyt dużych ilościach naraz. Jeżeli dodamy do tego brak aktywności fizycznej, otyłość i nadużywanie alkoholu – wątroba nie ma zbyt wielkich szans. Powodem chorób wątroby bywają też niektóre leki lub po prostu nadużywanie jakichkolwiek leków oraz ogólne skażenie środowiska – toksyny przedostają się do naszego organizmu m.in. wraz z jedzeniem, które jest przetwarzane przemysłowo w niekorzystny dla nas sposób. Istnieją również zakaźne choroby wątroby, którymi możemy zarazić się np. w wyniku braku odpowiedniej higieny, podczas stosunków seksualnych lub nawet w szpitalu. Tym, co najdobitniej sygnalizuje nam chorobę, jest ból. Jednak ból wątroby nie zawsze się pojawia, zwłaszcza we wczesnych stadiach chorób. Dlatego warto zwracać uwagę również na takie objawy, jak częste nudności, wymioty, wzdęcia i nieustanne uczucie przepełnienia po każdym posiłku oraz brak apetytu i zmiany skórne.

Schorzenia wątroby

Niewydolność wątroby może mieć charakter przewlekły lub ostry. W pierwszym przypadku choroba jest już nieodwracalna, ale można spowalniać jej postępowanie. Przewlekła niewydolność jest zazwyczaj powodowana długotrwałym nadużywaniem alkoholu lub złym odżywianiem, a także przebytym WZW czy nowotworem. Ostrą niewydolność można wyleczyć, zaś jej przyczyną jest najczęściej zatrucie lekami lub toksynami. Oprócz tego wśród najbardziej powszechnych chorób wątroby można wyliczyć marskość wątroby, wirusowe zapalenie wątroby i niealkoholowe stłuszczenie wątroby (powodowane przeważnie otyłością), jak również nowotwory wątroby.

Jakie badania na wątrobę?

Chcąc jak najskuteczniej zapobiegać rozwojowi chorób wątroby, należy nie tylko dbać o zdrowie na co dzień, ale także regularnie wykonywać badania profilaktyczne, zwłaszcza badanie krwi z próbami wątrobowymi. To pozwala nam kontrolować poziom enzymów w wątrobie, zwłaszcza bilirubiny niesprzężonej – przykłady prawidłowego stężenia poszczególnych enzymów można znaleźć np. na http://essentiale.pl/badania-w-chorobach-watroby. W diagnostyce stosuje się również takie badania na wątrobę, jak USG i tomografię, zaś dla uzyskania bardziej dokładnego obrazu – biopsję wątroby lub badanie laparoskopowe. Warto pamiętać, że wczesne wykrycie chorób wątroby pozwoli na skuteczniejszą rehabilitację.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ