Leki przeciwbólowe – rodzaje i przeznaczenie

0
1447

Ból jest nieprzyjemnym uczuciem, które jest odbierane przez każdą osobę indywidualnie. Stany zapalne powstają poprzez naruszenie tkanek lub są aktywowane poprzez bodźce ostrzegające nasz organizm o zagrożeniu uszkodzenia.

Oczywiście jest to tylko skrócona teoria, ponieważ na powstanie bólu może wpłynąć wiele czynników. Nie sposób wymienić wszystkich bo na każdego z nas działają zupełnie inaczej. Bóle migrenowe, związane ze zmianą ciśnienia czy menstruacyjne, to tylko niektóre przykłady. Na szczęście istnieją środki dzięki którym możemy sobie pomóc. Obecnie mamy duży wybór leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Zastanówmy się zatem, jaki lek przeciwbólowy wziąć na konkretne dolegliwości.

Najpopularniejsze substancje aktywne i ich nazwy handlowe, zawarte w środkach przeciwbólowych dostępnych bez recepty

PARACETAMOL – Apap, Codipar, Efferalgan, Panadol, Paracetamol, Calpol

Jednym z bardziej popularnych składników preparatów przeciwbólowych jest paracetamol. Substancja ta charakteryzuje się działaniem przeciwbólowym, a także przeciwgorączkowym. To co skłania pacjentów do tego, że sięgają po paracetamol jest bezpieczeństwo stosowania i niskie ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów.

IBUPROFEN – Ibuprom, Ibufen, Ibum, Nurofen

Równie popularną substancją jest powszechnie dostępny ibuprofen. Jego ogromną zaletą jest to, że ma wielotorowe działanie. Poza efektem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym ma też właściwości przeciwzapalne. Wchłania się dość szybko z przewodu pokarmowego i działa w miejscu bólu nawet do 6 godzin.

KWAS ACETYLOSALICYLOWY – Aspiryna, Polopiryna S, Calcipiryna, Etopiryna, Upsarin

Kwas acetylosalicylowy jest jedną z najstarszych substancji przeciwbólowych, która działa nie tylko przeciwgorączkowo, ale również przeciwzapalnie. Skuteczność i długość działania kwasu na organizm jest mierzona w zależności od wielkości zażytej dawki. Kwas acetylosalicylowy ma dość duży wachlarz działań.

METAMIZOL I AMINOFENAZOL – Pyralginum, Pyralgina, Pyralgin

Powyższe substancje charakteryzują się z jednej strony skutecznością w walce z bólem, a z drugiej odstraszają swoim toksycznym działaniem. Jeśli decydujemy się na metamizol i aminofenazol, pamiętajmy żeby stosować je jak najkrócej.

Dostosuj odpowiedni lek przeciwbólowy do dolegliwości

Na początku określ rodzaj i natężenie bólu jaki Ci towarzyszy. Wiedząc już, które substancje są słabsze, a które silniejsze możesz odpowiednio dostosować lek do dolegliwości. Jeżeli ból nie jest bardzo uciążliwy wybierz w pierwszej kolejności paracetamol, który pomoże i nie obciąży zbytnio żołądka. Jeżeli, masz podejrzenie, że ból wynika ze stanu zapalnego wybierz ibuprofen, a dopiero później kwas acetylosalicylowy i na końcu silne środki, takie jak: metamizol i aminofenazol. Należy pamiętać, żeby nie przekraczać zalecanych dziennych dawek leków, gdyż ich przedawkowanie skutkuje poważnymi konsekwencjami.

Stosowanie leków przeciwbólowych na dłuższą metę nie jest dobrym rozwiązaniem. Leki te działają tylko doraźnie… W przypadku nawracających dolegliwości skontaktuj się z lekarzem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ