Metody druku na tkaninach

0
643

Obecnie na rynku funkcjonuje kilka rodzajów  druku na tkaninach. Różnią się one od siebie trwałością, jakością kolorów, szybkością wykonania i, przede wszystkim, ceną, jaką zapłacimy za zastosowanie danej metody. Które z nich są najbardziej popularne?

Sitodruk jest metodą, która była wykorzystywana już z starożytności, ale nadal jest aktualna. Wzory przenosi się za pomocą specjalnej matrycy (indywidualnej dla każdego koloru). Przez matrycę – siatkę przeciskana jest farba. Zaletą sitodruku jest trwałość nadruku i dobre odwzorowanie kolorów, a także to, że w zasadzie nie ma ograniczeń jeśli chodzi o ilość zastosowanych kolorów. Do tej metody nada się także każdy rodzaj tkaniny. Sitodruk cechuje się dużą szybkością wykonania oraz niskim kosztem przy dużym nakładzie.

Z kolei termonadruk działa podobnie, jak naprasowanki, które pamiętamy z dzieciństwa. Ta metoda polega na wgrzaniu w materiał odpowiednio wydrukowanej i uprzednio przyciętej folii termotransferowej. Zastosowanei tego sposobu pozwala na zachowanie wysokiej jakości nanoszonej grafiki z jednoczesnym odwzorowaniem detali. Nadruki są trwałe, a sama produkcja jest realizowana szybko. Warto jednak pamiętać o kilku ograniczeniach. Po pierwsze, w miejscu nadruku nie można używać żelazka. Co więcej tam, gdzie znajduje się grafika, tkanina nie oddycha, więc termonadruk nie nadaje się do stosowania na dużych płaszczyznach. Stosowanie tej metody jest także dosyć kosztowne.

Popularność zdobywa ostatnio także cyfrowy nadruk sublimacyjny. Opiera się on o proces chemiczny, jak zachodzi w farbach sublimacyjnych. Wzór jest początkowo drukowany na papierze, a następnie za pomocą termoprasy przenoszony na tkaninę. Nadruk sublimacyjny jest bardzo trwały i oferuje świetne odwzorowanie kolorów. Jest także całkowicie niewyczuwalny w dotyku. Ze względu na swoją specyfikę nadaje się jednak do stosowania wyłącznie na jasnych tkaninach syntetycznych lub wielowarstwowych (naturalno-syntetycznych).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ