Inwestycja w fotowoltaikę musi być odpowiednio przemyślana. Tylko wtedy zacznie przynosić nam wymierne korzyści. Jedną z bardzo ważnych kwestii jest chociażby wybór paneli fotowoltaicznych. Co warto wiedzieć na ich temat?
Panele fotowoltaiczne – jak działają?
Głównym elementem systemu fotowoltaicznego są panele. Te charakterystyczne moduły od wielu lat są integralną częścią polskiego krajobrazu. Znajdziemy je na dachach gospodarstw domowych lub w systemach naziemnych. Panele fotowoltaiczne odpowiadają za przechwytywanie promieni słonecznych i przetwarzanie ich w energię elektryczną. Dzieje się tak dzięki zjawisku fotowoltaicznemu. Do produkcji paneli wykorzystuje się krystaliczny wafel krzemowy. Na rynku są dostępne dwa rodzaje tego rozwiązania. Najdroższe i jednocześnie najtrwalsze są monokrystaliczne panele fotowoltaiczne. Jak sama nazwa wskazuje, powstają one z monokryształu krzemu. Rozpoznamy je po ciemnoniebieskiej barwie i zaokrąglonych ogniwach. Niemal równie skuteczne, a nieco tańsze, są natomiast panele polikrystaliczne. Wyróżnia je jasnoniebieski kolor i kwadratowy kształt.
Gdzie kupimy panele fotowoltaiczne?
Wielkość instalacji fotowoltaicznej zależy od ilości prądu, jaką gospodarstwo domowe zużywa w ciągu roku. Przyjmuje się, że dla czteroosobowej rodziny wystarczy instalacja o mocy 5kW. Tego rodzaju system będzie potrzebował około 35 m2 wolnej powierzchni. Jeśli chcemy zainwestować w fotowoltaikę, powinniśmy udać się do firmy oferującej kompleksowe obsługi. Jedna z nich jest dostępna pod tym linkiem http://ozetechnologia.pl/13/panele-fotowoltaiczne. Tego rodzaju firmy pomogą Ci od początku do końca realizacji projektu. Dzięki temu zyskasz sprzęt wysokiej jakości, który wygeneruje dla Ciebie tyle prądu, ile potrzebujesz. Specjaliści dobiorą odpowiednie panele fotowoltaiczne, a wykwalifikowani pracownicy zajmą się montażem. Dzięki temu system będzie działał sprawnie przez długie lata, a Ty szybko odczujesz korzyści z tego rozwiązania. Co ciekawe, firmy pomagają także w uzyskaniu dofinansowania w ramach jednego z dostępnych programów. W ten sposób koszty inwestycji można rozłożyć w czasie.