Objawy przedwczesnego porodu

0
533
Objawy przedwczesnego porodu

W terminologii fachowej, podobnie jak w praktyce, przyjęło się, że czas ciąży mieści się w granicach od 38 do 42 tygodni (stąd umowne 9 miesięcy oraz podział na trymestry). Jednak zauważalnym i niepokojącym trendem jest przedwczesne rozwiązanie, co ma negatywny wpływ na organizm przyszłego dziecka. Wcześniaki są mniej odporne od dzieci urodzonych w terminie, do tego często wolniej się rozwijają (fizycznie i psychicznie). Dlatego też przyszłym rodzicom, zwłaszcza matkom, warto przekazać cenne informacje o przyczynach i objawach przedwczesnego porodu.

Przedwczesny poród – objawy

Na ogół objawy symptomami przedwczesnego rozwiązania przypominają te znane z porodu terminowego. Regularne (i sprawiające ból) skurcze, skracanie się szyjki macicy oraz parcie na lędźwie i dolną część brzucha mogą oznaczać, że dziecko jest gotowe do przyjścia na świat. Jak rozpoznać wczesny poród – sprawdź na: https://mamadha.pl/przedwczesny-porod-jak-rozpoznac/

Można wyróżnić trzy fazy przedwczesnego porodu. Podczas pierwszej pojawiają się skurcze macicy w liczbie 4-7 na minutę, sama macica zaś rozwiera się i skraca. Po wykryciu takich objawów jest szansa na powstrzymanie wczesnego porodu. Druga faza – którą trudno zatrzymać – to rozwarcie macicy dochodzące do 3 cm oraz jej skrócenie nawet o 60 procent. Faza numer trzy określana jest jako poród przedwczesny; świadczą o nim rozwarcie macicy, przekraczające 3 cm oraz skrócenie szyjki macicy o 80 procent. Symptomem przedwczesnego porodu w trzeciej fazie, której nie da się zatrzymać, są też pęknięcie pęcherza płodowego i pojawienie się wód płodowych.

Najważniejsze przyczyny przedwczesnego porodu

Istnieje wiele czynników odpowiadających za przedwczesne rozwiązanie. Część z nich jest właściwie niezależna od kobiety, inne wynikają z pośrednich i bezpośrednich działań czy zaniechań. Pierwszym może być stres związany zarówno z samą ciążą, jak również z czynnikami zewnętrznymi. Kolejną grupą przyczyn zwiększającą ryzyko porodu w 6. czy 7. miesiącu to choroby i schorzenia matki, jak: nadciśnienie, cukrzyca, mięśniaki macicy czy choroby weneryczne. Niewłaściwa waga ciała – specjaliści rekomendują, żeby w chwili podjęcia decyzji o dziecku kobieta miała indeks BMI w granicach 19-25 – czyli niedowaga i nadwaga mają wpływ i na długość ciąży i na samo dziecko. Także zła dieta, w tym używki, często skutkuje narodzinami wcześniaka lub nawet poronieniem Lekarze wspominają też o innych zagrożeniach dla ciąży, takich jak wiek ojca powyżej 45. lat, ciężka praca kobiety (fizyczna i umysłowa), urazy czy skłonności do poronień samoistnych.

Przedwczesny poród w skrajnych przypadkach może łączyć się z wieloletnią traumą. Dlatego tak ważne jest przeciwdziałanie ryzyku. O ciąży i wczesnym macierzyństwie warto dowiedzieć się więcej, sięgając po cenne informacje z portalu Mamadha.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ