Chirurgiczne leczenie wad zgryzu

0
630
Chirurgiczne leczenie wad zgryzu

O konieczności dbania o zdrowie jamy ustnej nie trzeba chyba nikogo uświadamiać. Codzienne mycie zębów, używanie nici dentystycznych po jedzeniu, płukanie jamy ustnej przeznaczonymi do tego płynami, a także regularne wizyty u dentysty pomogą nam zachować zdrowy uśmiech na wiele lat. I właśnie te kontrole pozwolą nam wykryć początki próchnicy z którymś z naszych zębów, które trzeba będzie zaplombować, a także między innymi wyrastanie ósemek, czyli zębów mądrości.

O ile ósemki mogą urosnąć tak, jak wszystkie inne zęby i będzie dało się je zaplombować, to… wcale nie muszą. Te zęby niestety mają to do siebie, że lubią rosnąć krzywo, tym samym krzywiąc nam pozostałe zęby. Aby temu zapobiec, należy jak najszybciej umówić się na ekstrakcję takiego zęba, gdy już wyrośnie na tyle, żeby można było przeprowadzić taki zabieg. Wykonuje go chirurg szczękowy Gdańsk: https://www.ziemlewski.pl/oferta-zabiegi/chirurgia-ortognatyka/.

Chirurgia szczękowa

Jeśli nasz lekarz stomatolog nie ma takiej specjalizacji, skieruje nas do takiego specjalisty, uprzednio zlecając wykonanie zdjęcia z prześwietlenia naszych zębów, aby zanieść go do chirurga. Może też być tak, że chirurg dentystyczny wykonuje takie zdjęcia w swoim gabinecie, więc nie będziemy musieli szukać innego miejsca, w którym się to wykonuje.

Po wykonaniu fotografii lekarz oceni, czy ząb może być usunięty od razu, czy też trzeba umówić się na kolejną wizytę, na której dopiero będzie usuwany krzywy ząb, ponieważ przed zabiegiem pacjent będzie musiał zażyć antybiotyk.

Wielu pacjentów zwleka z usuwaniem krzywych ósemek, bo po prostu… panicznie się go boi. Aby wiedzieć, co ich czeka, czytają informacje na forach internetowych, na których użytkownicy opisują swoje mrożące krew w żyłach opowieści. To generuje dodatkowy lęk, a co za tym idzie, ludzie jeszcze bardziej odkładają w czasie zgłoszenie się do miejsca, którym jest chirurgia szczękowo-twarzowa Gdańsk. Tymczasem skrzywienie innych zębów z powodu ósemek powoduje, że konieczne jest chirurgiczne leczenie wad zgryzu, czyli założenie aparatu ortodontycznego – i to nawet na kilka lat. A gdybyśmy zdecydowali się na to o d razu, nasze zęby nie zdążyłyby się skrzywić. No właśnie… teoria to co innego, a praktyka to co innego.

Niemniej jednak chirurgiczne usuwanie ósemek, pomimo tego, że jest czasami bardzo skomplikowane, to jak najbardziej jest do przeżycia, jeśli tylko skrupulatnie stosujemy się do zaleceń chirurga szczękowego – dużo odpoczywamy, robimy zimne okłady na policzek, zażywamy antybiotyki i środki przeciwbólowe oraz zgłaszamy się na wyznaczone kontrole. Mimo że takie zabiegi bywają nieprzyjemne, czasami są konieczne, bo gdy ma się krzywo urośniętego zęba, dobrym wyjściem jest tylko ekstrakcja.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ