Sporty dla niepełnosprawnych

0
2228

Coraz większa ilość osób niepełnosprawnych decyduje się uprawiać różnego typu sporty, również ekstremalne. Spowodowane jest to w głównej mierze ułatwieniami jakie pojawiają się w wielu dyscyplinach oraz większą otwartością na niepełnosprawność u ludzi.

Skoki spadochronowe

 Jednym z najbardziej dostępnych sportów podwyższonego ryzyka, który bez najmniejszego problemu uprawiać mogą osoby o różnego typu niepełnosprawnościach są skoki w tandemie. Samodzielne skoki ze spadochronem wymagają odpowiedniego przeszkolenia oraz zezwolenia lekarskiego. Skoki w tandemie możliwe są bez zezwolenia lekarskiego – zachować należy po prostu zdrowy rozsądek, ponieważ jak każda dyscyplina – istnieją określone przeciwwskazania do ich uprawiania.
 Sytuacjami, w których nie należy decydować się na skoki w tandemie są:
-ostra niewydolność układu krążeniowego,
-ostra niewydolność układu oddechowego,
-epilepsja,
-wrodzona łamliwość kości,
-niestabilność kręgosłupa.
Jeśli nie występuje żadna z wyżej wymienionych możliwe jest zdecydowanie się na skok. Możliwość ta istnieje, ponieważ skok kończy się miękkim lądowaniem, a więc nie jest konieczna wysoka sprawność fizyczna.

Sporty ekstremalne

 Możliwości uprawiania sportów, wiążących się ze skokami adrenaliny dla osób niepełnosprawnych z upływem czasu jest coraz więcej. Związane jest to w głównej mierze z rozwojem techniki, a wraz z tym z pojawiającymi się dostosowaniami dla osób o różnych niepełnosprawnościach. Co pewien czas w mediach pojawiają się informacje o osobach na wózkach, które wspinają się po wysokich urwiskach czy górach. Oczywiście, wiele z nich potrzebuje przy tym pomocy osób trzecich, jednakże sama możliwość uprawiania danej dyscypliny sportowej daje już ogromną ilość satysfakcji.
 Co ciekawe, dostępne dla niepełnosprawnych są również sporty takie jak narciarstwo czy windsurfing. Możliwe jest to dzięki pojawiającym się sprzętom ułatwiającym uprawianie sportu. Pojawia się również coraz większa ilość stowarzyszeń zrzeszających osoby niepełnosprawne chcące uprawiać określoną dyscyplinę sportową. Przykładem może być na przykład Stowarzyszenie niepełnosprawnych płetwonurków. Dodatkowo, uprawiając sport osoby te mają szansę na integrację z ludźmi o pełnej sprawności, rehabilitację i poprawę swojej sprawności fizycznej. Dodatkowo, aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego każdego człowieka.

Sporty codzienne

 Wiele z dyscyplin sportowych uprawianych na co dzień przez osoby w pełni sprawne dopiero niedawno zostało dostosowanych do osób o określonych niepełnosprawnościach. Dzięki takim dostosowaniom i ułatwieniom osoby bez kończyn dolnych mają możliwość wzięcia udziału w zawodach lekkoatletycznych, biegach, kolarstwie czy też parajeździectwie.
 Część dyscyplin wiąże się jednocześnie z możliwością integracji osób niepełnosprawnych, z osobami w pełni sprawnymi. Sportami tego typu jest na przykład taniec na wózkach. Osoba w pełni sprawna również ma możliwość tańczenia siedząc na wózku inwalidzkim. Inne sporty tego typu to na przykład koszykówka, piłka siatkowa, szermierka czy tenis na wózku.
 
 Artykuł powstał we współpracy ze Strefą Silesia z Gliwic

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ