Witaminy dla osób starszych

0
1275

Osoby po 50. roku życia są szczególnie wrażliwe na braki witaminowe, które mogą powodować różne niekorzystne zmiany w organizmie. Dlatego warto dbać o suplementację, aby uzupełnić niedobory witaminowe i zapewnić seniorom właściwe funkcjonowanie organizmu.

Witaminy na starość

Podczas starzenia się organizmu zachodzi wiele niekorzystnych zmian w strukturze układu nerwowego. Neurony stają się słabsze, a ich komunikacja między sobą drastycznie spada, co sprawia, że mózg nie przetwarza już tak szybko bodźców. Prowadzi to do kłopotów z pamięcią, rozkojarzenia, problemów ze snem, nieprawidłowych reakcji emocjonalnych. Suplementy dla osób starszych powinny więc zawierać przede wszystkim kompleksy witamin z grupy B. Witaminy z grupy B wspomagają pracę układu nerwowego, wraz z magnezem tworząc jego odpowiednią strukturę i dbając o prawidłowe przetwarzanie bodźców.

Zapobieganie osteoporozie

Zastanawiając się jakie witaminy dla osób starszych są polecane, nie sposób nie wspomnieć o witaminie D. Wraz z wapniem i fosforem tworzy ona swoistą ochronę dla szkieletu kostnego. Wraz z wiekiem, szczególnie u kobiet, gdy poziom estrogenu spada w okresie menopauzy, zaburzona zostaje gospodarna mineralna kości. Suplementacja wapniem i witaminą D jest więc niezbędna w tym okresie, aby zapobiec łamliwości kości i innym dolegliwościom, które są związane z postępująca osteoporozą. Z racji tego, iż witamina D w okresie jesienno-zimowym jest wytwarzana przez skórę w niedostatecznych ilościach, warto stosować witaminy na starość zawierające witaminę D wraz z wapniem i fosforem, co przyczyni się nie tylko do zwiększenia gęstości kości, ale pomoże również poprawić osobie starszej humor, który bywa kiepski przy słabej dostępności światła słonecznego.

Przeciwutleniacze

Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za procesy neurodegeneracyjne oraz starzenie się organów, jest działalność wolnych rodników – aktywnych form tlenu, który niszczy wszystko, co napotka na swojej drodze. Wytwarzane są one w każdym organizmie, jednak można nieco zmniejszyć ich liczbę stosując przeciwutleniacze – naturalne substancje, które neutralizują wolne rodniki i zapobiegają ich niszczycielskiemu wpływowi. Suplementy dla osób starszych powinny być więc wzbogacone w witaminę A, C oraz E – naturalne, występujące w owocach i warzywach przeciwutleniacze. Można je spotkać praktycznie we wszystkich warzywach czy owocach, jednak trudno jest pokryć zapotrzebowanie na nie jedynie z dietą. Dlatego warto włączyć suplementację witaminami dla seniorów, jeśli chcemy powstrzymać u nich procesy starzenia i nie dopuścić do tego, aby starzenie organów oraz skóry postępowało. Pamiętajmy też o zbilansowanej, różnorodnej diecie, ponieważ przeciwutleniacze rozpuszczają się zarówno w tłuszczach, jak i w wodzie. Osoba starsza musi więc pić odpowiednią ilość płynów oraz spożywać wysokiej jakości tłuszcze roślinne.

Stosowanie suplementów witaminowych przez seniorów jest najlepszym sposobem uzupełniania niedoborów witamin. Jest to ważne, ponieważ wielu seniorów nie jest w stanie spożywać różnorodnych, częstych posiłków.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ