Witaminy i suplementy dla koni – na co warto postawić?

0
875
Witaminy i suplementy dla koni

Konie to zwierzęta, które potrzebują specjalnej opieki. Mowa tutaj zarówno o zapewnieniu im zrównoważonego wysiłku jak i prawidłowej diety. Z dietą związana jest również suplementacja koni. Czy powinno się ją stosować?

Witaminy i suplementy dla koni – za co odpowiadają?

Witaminy w przypadku koni odgrywają znaczącą rolę. Są one bowiem odpowiedzialne za prawidłowy przebieg najistotniejszych procesów. Mowa tutaj chociażby o prawidłowym wzroście, a także szeroko pojętym rozwoju. Odpowiednio zbilansowane posiłki mające w swoim składzie witaminy będą warunkowały również osiągi sportowe danego zwierzęcia. Z kolei niedobory witamin będą najkrótszą drogą do pojawienia się wielu problemów zdrowotnych. Najczęściej rozpoczynają się one od słabszego apetytu, gorszej wydolności lub zaburzeń wzrostu. W efekcie prowadzą do pojawiania się różnego rodzaju chorób, z których ciężko jest wyprowadzić zwierze. Warto jednak pamiętać o tym, że witaminy i suplementy dla koni muszą być odpowiednio dostosowane do ich aktualnej kondycji. Jest to bardzo ważne, ponieważ każda ewentualna choroba tak samo jak wiek zwierzęcia cechują inne potrzeby organizmu.

Witaminy i suplementy dla koni – które są niezbędne?

Witaminy i suplementy dla koni można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to te rozpuszczalne w wodzie, a druga to te rozpuszczalne w tłuszczach. Jaka jest między nimi różnica? Przede wszystkim mowa tu możliwościach przyswajania, a także magazynowania w organizmie. Warto zaczerpnąć więcej informacji na ten temat np. ze strony https://vital.sklep.pl/suplementy. Co do samych witamin to naturalnie występują one w słomie, trawie, sianie, wsie, a także warzywach. Niestety ze względu na to, że nie wszystkie konie całym rokiem maja dostęp do tych pokarmów to potrzebna jest dodatkowa suplementacja. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, witaminy i suplementy należy dobierać do aktualnej kondycji zwierzęcia. Warto jednak wiedzieć, że witamina A nazywana jest witaminą wzrostu, a także witaminą przeciwinfekcyjną. Jej braki w organizmie będą przyczyną rogowacenia błon śluzowych, a także naskórka. Z kolei brak witaminy D może oznaczać zwiększoną łamliwość kości i mniejszą wydolność mięśni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ