Buty do biegania – jak wybrać najlepsze?

0
1271

O bieganiu napisano wiele i poza nielicznymi wyjątkami ta aktywność może być z powodzeniem uprawiana przez każdego. Wiele zależy oczywiście od intensywności treningu, ale warto pamiętać, że ten dostosowany do stanu zdrowia oraz kondycji może wyjść nam tylko na zdrowie. Poza dedykowanymi butami do biegania nie potrzebujemy praktycznie żadnych specjalistycznych sprzętów ani wynajmowania wyposażonej sali. Wystarczy nieco mniej lub bardziej przygotowanej trasy i już możemy cieszyć się aktywnością.

Jakie buty wybrać?

Najważniejszym elementem stroju biegacza są dopasowane buty, szczególnie że tego typu aktywność można uprawiać przez cały rok i niemalże w każdym terenie. Dobre obuwie to przede wszystkim zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa nie tylko stopie, ale również całemu układowi ruchu. Jednym z ważniejszych kryteriów wybierania butów do biegania będzie sposób zaawansowania treningu. Na inne modele decydują się początkujący lub też sportowcy okazjonalni, a o zupełnie inne muszą zadbać zawodowcy. Po drugie, niezwykle ważny jest rodzaj terenu, po którym zamierzamy biegać, a na końcu sposób, w jaki nasza stopa ustawia się przy aktywności. Inne elementy takie jak marka, materiały, wygląd, kolor czy cena są tak naprawdę elementami drugorzędnymi. Odpowiednie buty do biegania kupisz na stronie https://www.skitenis.pl/pl/138-buty-do-biegania-mizuno.

Idealny but na twoją stopę

Buty do biegania przede wszystkim mają dbać o technikę uprawiania sportu i jak najmocniej zminimalizować ryzyko przykrych kontuzji. Odpowiednie dopasowanie obuwia do stopy staje się więc zagadnieniem kluczowym, ponieważ ma to niebagatelny wpływ na technikę joggingu, a tym samym również na osiągane wyniki. Warto przy wyborze butów do biegania zwrócić uwagę na ukształtowanie stopy oraz sposób poruszania się. Wyróżniamy przede wszystkim stopę pronującą, neutralną i supinującą. W tym pierwszym przypadku (często potocznie zwanym płaskostopiem) mówimy o sposobie, w jaki stopa obraca się do wewnątrz. Buty do biegania przeznaczone pronatorom wspierają wewnętrzną stronę buta i w ten sposób uniemożliwiają przechylanie stopy na wewnętrzną krawędź. To minimalizuje ryzyko kontuzji. Przeciwieństwem będzie supinator – czyli nadmiernie obciążenie zewnętrznej część stopy. W tym wypadku dość często spotykamy się również z wysokim podbiciem, więc buty muszą być dość mocno amortyzowane. Najmniej problematyczna jest stopa neutralna, która pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru podczas biegania. Poza tym pamiętajmy, że w naturalnym terenie sprawdzają się buty trailowe o twardej podeszwie i wysokim bieżniku. Na twarde przygotowane nawierzchnie najlepsze będą lekkie i elastyczne modele.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ