Arabika czy robusta – co warto wiedzieć na temat tych kaw?

0
470
Arabika czy robusta

Kawa to jeden z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Wielu z nas trudno wyobrazić sobie dzień bez porządnej dawki kofeiny. Dlatego warto sięgać po kawy, które wyróżnia wysoka jakość smaku i aromatu. Do takich bez wątpienia możemy zaliczyć arabikę i robustę.

Arabika – gdzie jest uprawiana?

Ten gatunek kawy pokrywa obecnie ponad 80%  światowej produkcji. Uprawia się ją w strefie międzyzwrotnikowej na dużych wysokościach. Plantacje znajdziemy najczęściej między 800 a 1800 m n.p.m. Są też i takie, które są prowadzone na wysokości powyżej 2000 m n.p.m. Obecnie kawa Arabika ma ponad 120 różnych odmian. Kwitnie i owocuje przez cały rok. Z jednego krzewu czy drzewa można zebrać w ciągu roku nawet sześć kilogramów owoców. Pozwala to uzyskać około jednego kilograma ziaren. Arabika wyróżnia się delikatnym i przyjemnym aromatem. W zależności od stopnia palenia ziaren, możemy wyczuć różne  nuty. Dominują  w nich akcenty owocowe, czekoladowe i orzechowe. Drzewa i krzewy arabiki są wymagające w uprawie, co wpływa na jej koszty.

Arabika czy robusta – jakie są różnice?

Drugą najbardziej popularną odmianą kawy jest robusta. Wywodzi się ona z Afryki i często jest nazywana kawą kongijską. Ziarna robusty stanowią obecnie około 30% światowego rynku kawy. Uprawia się ją w strefie międzyzwrotnikowej, jednak na niższych wysokościach. Robusta potrzebuje bowiem wyższej temperatury niż arabika. Drzewa te osiągają także znacznie większą wysokość, która dochodzi nawet do 10 metrów. Wykazują również lepszą odporność na choroby i działanie szkodników. Każdą z tych kaw bez problemu znajdziemy w polskich sklepach internetowych. Jeden z nich jest dostępny tutaj https://sklep.ctdepot.pl/kawa-arabika. Jeśli wciąż zadajemy sobie pytanie: arabika czy robusta, zastanówmy się, który smak lepiej nam odpowiada. Robusta jest bowiem bardziej ziemistą kawą o mocnym, gorzkim posmaku.  Może więc nie przypaść do gustu wszystkim miłośnikom kawy. Warto jednak spróbować jej choć raz, by przekonać się o jej odmienności względem arabiki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ