Arginina – suplement wzmacniający

0
2542
Arginina – suplement wzmacniający

Dzisiaj w naszej serii o suplementacji dla ludzi aktywnych- kolejnym cudzie, który jednak budzi wiele kontrowersji. Najpierw musimy sobie uzmysłowić, że nie wszyscy lekarze, specjaliści od fitnessu, a nawet sportowi trenerzy doceniają działanie Argininy.

Żeby dowiedzieć się czym dokładnie jest ta substancja, sięgamy do danych historycznych dotyczących jej początków.
Z HISTORII BADAŃ ARGININY
Już w latach pięćdziesiątych udowodniono, że właśnie arginina jest aminokwasem niezbędnym czyli tak zwanym „non essential”.
W 1940 badacz Foster udowadnia, że arginina ma główny wpływ na wytwarzanie tzw. kreatyny, która ma wpływ na przechowywanie energii w mięśniach.

SŁOWA KLUCZ: TLEN, AZOT, MIĘŚNIE

Udowodniono w badaniach, że już intensywny wysiłek trwający ponad 3 minuty to trening wykorzystujący do tego bardzo duże pokłady energii. Niezbędny do tego jest również ciąg przemian chemicznych, które wzmacniając pompę mięśniową powodują uruchomienie większych pokładów tlenu. Arginina wraz z tlenem i specjalnym enzymem syntezy tlenku azotu (NOS) wspomaga dotlenienie i pracę mięśni. Zapotrzebowania na naprawdę duże pokłady takich tlenowych porcji dla sił szczególnie dla biegaczy czy np. kolarzy obowiązkowe jest wspomaganie właśnie argininą.

DEFINICJA ARGININY:

Jest to białko, niezbędny aminokwas. Stanowi jedną z podstawowych substancji budującą nasz organizm. Dając odporność, wzmacnia serce, wątrobę i układ krążenia.
Arginina to również składnik pożywienia. Jak się okazuje, jej źrodłami są także produkty spożywcze. Są nimi między innymi: mleko, jogurty, ryby, soja, słonecznik.
Jednak jak już wyżej wspomniano, sportowiec to jednak osoba, która w wyniku dużej ilości energetycznych przemian potrzebuje znacznie więcej argininy i suplementacja jest dla niej obowiązkowa.

WPŁYW ARGININY NA ORGANIZM SPORTOWCA:

– Wzmocnienie wydolności tlenowej
– Wzrost siły mięśniowej
– Spalanie tłuszczu
– Równowaga ciśnienia tętniczego krwi
– Wspomaganie układu krążenia
– Ochrona przed chorobami serca

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ