Jak najlepiej dopasować plan treningowy do swoich możliwości?

0
1599
Jak najlepiej dopasować plan treningowy do swoich możliwości?

Dawno już minęła zima a to oznacza, że pora pomyśleć o swojej sylwetce. I choć do wakacji pozostało już stosunkowo niewiele czasu, to warto pomyśleć o swojej figurze. Odpowiednio zaplanowany trening, może bowiem pozytywnie wpłynąć na naszą figurę, nawet gdy jest zaplanowany z kilkutygodniowym wyprzedzeniem…

Jaki trening będzie najlepszy dla nas?

Oczywiście taki, w którym to my będziemy decydować jak ma on wyglądać. Owszem, nie musimy mieć w tej materii jedynego zdania. Nasze kroki, możemy przecież konsultować ze specjalistami (trenerami personalnymi). Warto pamiętać, by nie wzorować się na różnego rodzaju gwiazdkach i profesjonalistach, tylko słuchać własnego organizmu.

Jak rozpocząć, czyli treningowe ABC

W odpowiednim planowaniu treningu, najważniejsze są dwie rzeczy: dokładność i sumienność. Tak, ćwiczenia musimy wykonywać regularnie, ale też – poprawnie technicznie. Inaczej, nie ma to jakiegokolwiek sensu.

Ćwiczyć należy w oparciu o serie. W pierwszych dniach, wykonujemy np 3 serie 10 przysiadów, aby po pewnym czasie, zwiększyć tą liczbę do 5. Oczywiście nic na siłę…

Kolejną ważną kwestią jest regularność. Jeśli mamy taką możliwość, zaplanujmy sobie czas na ćwiczenia każdego dnia, bądź ewentualnie – co drugi dzień. Niech będzie to ta sama pora – wtedy nasz organizm będzie pracował znacznie lepiej, a efekty ćwiczeń będzie można łatwiej zauważyć.

Pamiętaj o odpoczynku!

Odpoczynek, to również zasadniczy element każdego ćwiczenia. Pamiętajmy, że maksymalne skrócenie czasu odpoczynku, wcale nie prowadzi do lepszych efektów. Mięśnie muszą mieć czas na regenerację. Dlatego – tak jak pisaliśmy wcześniej – najlepiej, jeśli osoba początkująca będzie ćwiczyła co drugi dzień. Ćwiczący już co jakiś czas, mogą sobie pozwolić na codzienne ćwiczenia.

Rozgrzewka – ważny etap każdego treningu

Jeśli myślimy o jakimkolwiek skutecznym treningu, na samym początku musimy się rozgrzać. Zwykle taka rozgrzewka, powinna trwać około 10 minut. Nie musi wiązać się z dużym obciążeniem. Rowerek albo bieżnia w zupełności wystarczą…

Rozpoczynamy ćwiczenia

Ok, rozpoczęliśmy już nasz trening, lecz nie wiemy od czego zacząć? Najlepiej, będzie, jeśli rozpoczniemy od dużych partii mięśniowych (klatka piersiowa, uda, barki itd). Potem, możemy koncentrować się na reszcie.

Ważne jest to, by co 2-3 miesiące, zmieniać zestaw naszych ćwiczeń. Mięśnie co jakiś przyzwyczajają się do nich, co skutkuje mniejszą skutecznością ćwiczeń.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ