Jaki jest najlepszy kajak dla początkujących?

0
2668
Jaki jest najlepszy kajak dla początkujących?

Kajakarstwo to popularny sport wszędzie tam, gdzie mamy pod ręką rzekę, lub jezioro. Nic tak nie odpręża jak kontakt z wodą i dziką przyrodą. A dzięki mnogości wypożyczalni kajaków, możemy zacząć przygodę z tym sportem, nie wydając fortuny. Jednak gdy zapragniemy większej wolności i własnego sprzętu, trzeba sięgnąć po swoje oszczędności i wybrać nasz pierwszy, całkowicie własny kajak.

Przed dokonaniem tego poważnego wyboru, zastanówmy się czego będziemy wymagali od naszej łodzi. W końcu inny kajak nada się na spływ bystrą rzeką, a inny na rodzinne wakacje nad jeziorem.

Kajaki polietylenowe – najpopularniejszy wybór polskich kajakarzy

Gdy myślimy o kajakach, dla początkujących zwłaszcza, zazwyczaj oczyma wyobraźni widzimy kajaki polietylenowe, zdecydowanie najczęstszy widok na polskich rzekach. Są to wytrzymałe i zwinne łodzie, dostępne w każdej wypożyczalni i w każdym sklepie kajakowym. Jeśli zależy nam na szybkości i zwinności, a celem naszych spływów będą wszelkiego rodzaju rzeki, na pewno nie zawiedziemy się tym wyborem.

Na podróże w większym gronie możemy sprawić sobie także wariant dwuosobowy – stabilniejszy i z większą pojemnością, pozwoli on wybrać się na dalekie wycieczki z przyjaciółmi.

Kanu – bezpieczne i pojemne

Decydując się na kupno łodzi, nie ograniczajmy się do kajaka. Kanu to stabilna i bezpieczna łódź, o sporej pojemności. Nie jest może tak zwrotne i szybkie jak tradycyjny kajak, ale pozwoli bezpiecznie zabrać ze sobą całą rodzinę, lub ekwipunek na kilkudniowy spływ. Z tego powodu, na zorganizowanych spływach kanu nierzadko służy jako „tragarz”, niosąc najcięższy i najmniej poręczny sprzęt.

Kanu najlepiej sprawdzi się na większych zbiornikach wodnych i szerszych rzekach ze względu na swoje rozmiary. Podobnie jak w przypadku kajaków, na początku warto sięgnąć po kanu polietylenowe – oferują one rozsądny stosunek ceny do jakości.

Kajaki pneumatyczne jako rozsądna alternatywa

Mimo, że wielu osobom kajak pneumatyczny może kojarzyć się bardziej z zabawką niż poważnym kajakiem, to obecne modele zaczynają dorównywać sztywnym odpowiednikom pod względem wytrzymałości i funkcjonalności. Mają też potężną przewagę – są kompaktowe i możemy je zmieścić do plecaka w drodze na spływ.

Kajak dmuchany to odpowiedni wybór dla wszystkich osób ograniczonych miejscem i środkiem transportu. Są nieco wolniejsze od kajaków sztywnych, ale nadrabiają to wygodą i łatwością w transporcie.

Jeśli chodzi o zagrożenie przebicia, to modele takie jak Swift Gumotexu są wykonane z Nitrilionu – materiału, który po nadmuchaniu robi się równie mocny i sztywny jak kajak polietylenowy. Dzięki temu idealnie sprawdzą się jako kajak dla początkujących.

Zastanawiając się nad właściwym wyborem pamiętajmy, że żaden poradnik nie zastąpi doświadczenia. Tak więc zanim wyruszymy do sklepu, ruszmy nad wodę i przetestujmy nasze upatrzone kajaki w boju.

Internetowy Sklep Kajakowy

[Głosów:5    Średnia:2.6/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ